Saturday’s Scores

Sports

BOYS PREP BASKETBALL=

Amundsen 60, Northside Prep 48

Annawan 64, Newark 56

Bloomington 50, Washington 46

Bloomington Central Catholic 55, Chicago Uplift 54

Bremen 42, Wells 41

Chicago (Christ the King) 63, Providence-St. Mel 36

Chicago (Noble Charter/C. Bulls) 69, St. Francis 53

Chicago Sullivan 76, CICS-Northtown 44

Cissna Park 63, Kankakee (McNamara) 53

Curie 64, Hazelwood West, Mo. 59

Danville 52, Champaign Centennial 37

Deerfield 53, Steinmetz 33

Dundee-Crown 69, Johnsburg 51

East Peoria 70, Washington 69

Effingham St. Anthony 65, Charleston 43

Freeport 59, Rock Falls 53

Fremd 56, Hersey 43

Glenbard South 64, Marmion 54

Glenbrook North 78, Chicago Marshall 65

Hall 50, Serena 48

Hampshire 75, Buffalo Grove 61

Herscher 55, Watseka (coop) 53

Hinsdale South 54, Hinsdale Central 44

Hope Academy 73, Von Steuben 59

Illinois Valley Central 62, Bartonville (Limestone) 46

Johnston City 63, Christopher 52

Joliet Catholic 68, Aurora Math-Science 50

Kankakee 71, Prosser 40

Kewanee 59, Farmington 57

Lanark Eastland 55, Erie/Prophetstown 45

Lincoln Park 59, Galesburg 58

Lindblom 51, Lake Forest 37

Lyons 57, Glenbard West 54

Marengo 64, Harvest Christian Academy 44

Mendon Unity 63, Brussels 55

Metamora 79, Granite City 75

Momence 55, Grant Park 46

Monticello 78, Macon Meridian 56

Moweaqua Central A&M 65, Edinburg (Coop) BK 13

Mundelein 58, Lake Zurich 38

Naperville Central 58, Minooka 52

Naperville North 68, Streamwood 55

Niles North 81, Mather 36

Normal West 68, Decatur MacArthur 61

Orion 63, Illini Central 26

Orr 60, Normal University 23

Orr 70, Milw. Washington, Wis. 69

Palatine 40, Northridge Prep 34

Payson Seymour 64, West Prairie 32

Riverton 55, Rochester 24

Rock Island Alleman 62, Morrison 45

Sherrard 40, Peoria Heights (Quest) 29

Stevenson 72, Gurnee Warren 29

Vashon, Mo. 59, Whitney Young 56

Walther Christian Academy 45, Holy Trinity 44

West Hancock 41, Augusta Southeastern 38

Wethersfield 59, Quest Academy 48

Winchester (West Central) 66, Calhoun 47

Winnebago 68, Sterling Newman 58

Zion Benton 78, Waukegan 53

Batavia Tournament=

Batavia 55, Aurora (West Aurora) 53

Rockford East 70, Oswego East 66

St. Charles East 66, Westchester St. Joseph 56

Wheaton Warrenville South 45, DeKalb 43

Belleville East Tournament=

Championship=

Collinsville 77, River Forest Trinity 57

Consolation=

Belleville West 49, Champaign Central 34

Seventh Place=

Belleville (Althoff Catholic) 65, Normandy, Mo. 52

Third Place=

Belleville East 79, Alton 71

Benton Tournament=

Benton 76, Mounds Meridian 62

Hamilton County 65, Mounds Meridian 46

Pinckneyville 61, Vandalia 28

Pinckneyville 64, Benton 60

Sesser-Valier 40, Hamilton County 22

Sesser-Valier 62, Vandalia 44

Carmi-White County Tournament=

Carmi White County 57, Mt. Vernon (Posey), Ind. 56

Carmi White County 66, Edwards County 32

Fairfield 48, Mt. Carmel 47

Fairfield 69, Edwards County 22

Harrisburg 57, Mt. Carmel 48

Harrisburg 78, Mt. Vernon (Posey), Ind. 44

Egyptian Tournament=

Galatia 64, Shawnee 42

Joppa 52, Dongola 48

Lovejoy 83, Zeigler-Royalton 23

Tamms (Egyptian) 51, Elverado 45

Consolation Championship=

Graves Co., Ky. 49, Cobden 48

Seventh Place=

Century 65, Vienna 53

Third Place=

Goreville 68, Carterville 57

Championship=

Tamms (Egyptian) 83, Lovejoy 79

Seventh=

Joppa 54, Shawnee 37

Third=

Elverado 53, Zeigler-Royalton 35

Fulton Shootout=

Dubuque, Senior, Iowa 74, Chicago (Perspectives/Calumet Technology) 57

East Dubuque 51, Somonauk 32

Easton Valley, Iowa 66, Lena-Winslow 36

Indian Creek 63, Camanche, Iowa 56

Normal Community 58, Machesney Park Harlem 32

Prince of Peace Prep, Clinton, Iowa 44, Freeport (Aquin) 40

West Carroll 60, Horizon Science Academy Southwest Chicago 47

Glenbard East Tournament=

Evanston Township 81, Chicago Heights (Bloom Twp.) 79

Fenwick 69, Rolling Meadows 56

Glenbard East 59, Aurora Christian 46

Simeon 67, Quincy Notre Dame 53

LIncoln Prairie Conference Tournament=

ALAH 68, Tri-County 50

Cumberland 56, Arcola 53

Okaw Valley 63, Decatur Lutheran (LSA) 51

Litchfield Tournament=

Bethalto Civic Memorial 55, Greenville 52

Gateway Legacy Christian Academy 34, Hillsboro 32

Championship=

Triad 81, Taylorville 59

Third Place=

Pana 50, Nokomis 49

Little Illini Conference Tournament=

Casey-Westfield 46, Lawrenceville 33

Marshall 44, Flora 42

Olney (Richland County) 52, Paris 37

Robinson 55, Newton 52

Macoupin County Tournament=

Championship=

North-Mac 42, Staunton 36

Fifth=

Gillespie 56, Bunker Hill 46

Third=

Carlinville 46, Piasa Southwestern 34

Mclean County Tournament=

Championship=

Tremont 64, El Paso-Gridley 61

Consolation=

Flanagan-Cornell-Woodland (FCW) 57, Gibson City-Melvin-Sibley 54

Fifth Place=

Colfax Ridgeview 53, Downs Tri-Valley 49

Third Place=

Fieldcrest 62, Deer Creek-Mackinaw 59

Metamora Tournament=

Bartonville (Limestone) 100, Granite City 97, OT

Hyde Park 55, Metamora 53

Hyde Park 62, East Peoria 46

Illini Central 62, Bartonville (Limestone) 46

Midland Trail Tournament=

Championship=

Woodlawn 55, Wayne City 53

Consolation=

Cisne 54, Centralia Christ Our Rock 39

Third=

Odin 30, Waltonville 14

Nashville Tournament=

Championship=

Nashville 41, Breese Mater Dei 39

Fifth=

Metro-East Lutheran 63, Brentwood, Mo. 59

Third=

Mascoutah 56, Breese Central 49

Okawville Tournament=

Championship=

Alton Marquette 63, Trenton Wesclin 36

Third=

Roxana 58, Okawville 56

Quincy Tournament=

Chaminade, Mo. 58, Corliss 42

Iowa City West, Iowa 54, Rock Island 46

Mehlville, Mo. 56, Marian Catholic (Chicago Heights) 41

Quincy 62, Centralia 57

Quincy Notre Dame 63, Davenport, West, Iowa 53

Salem Tournament=

Mount Vernon 71, Thornton Fractional North 64

Salem 64, Highland 24

Championship=

East St. Louis 61, Effingham 42

Consolation=

Mount Vernon 50, Salem 47

Seventh=

Thornton Fractional North 60, Highland 43

Third=

Carbondale 65, Teutopolis 45

Sparta Tournament=

Fifth Place=

Columbia 51, Trico 36

Seventh Place=

Red Bud 56, Steeleville 55

Third Place=

Sparta 76, Waterloo 64

Springfield City Tournament=

Sacred Heart-Griffin (Springfield) 57, Springfield Lanphier 56, OT

Springfield Southeast 64, Springfield 59

Vermilion County Tournament=

Championship=

Bismarck-Henning 58, Georgetown-Ridge Farm 22

Fifth=

Fithian Oakwood 49, Westville 46

Third=

Catlin (Salt Fork) 48, Hoopeston Area High School 43, 2OT

West Frankfort Tournament=

Cairo 52, West Frankfort 47

Marion 60, Herrin 44

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Dwight vs. Danville Schlarman, ppd.

GIRLS PREP BASKETBALL=

Addison Trail 45, Berwyn-Cicero Morton 42

Alden-Hebron 44, Elgin Academy 18

Amboy 64, Ottawa Marquette 23

Antioch 53, North Chicago 36

Ashton-Franklin Center 34, Hinckley-Big Rock 29

Astoria (Table Grove VIT) 41, Brimfield 24

Aurora Central Catholic 52, St. Edward 49

Aurora Christian 75, Lisle 27

Belmont, Wis. 63, Warren 43

Burlington Central 60, Crystal Lake Central 37

Byron 64, Marengo 55

Cairo 53, Pope County 46

Dakota 51, Orangeville 30

Danville 52, Champaign Centennial 37

Decatur MacArthur 77, Eisenhower 31

Deerfield 50, Taft 38

Dixon 38, Stillman Valley 29

Downers South 53, Leyden 46

Dundee-Crown 46, Prairie Ridge 38

East Alton-Wood River 50, Carlyle 49

East Dubuque 33, Orion 30

Elk Grove 50, Chicago Resurrection 38

Evanston Township 64, Oak Park River Forest 34

Fremd 58, Lou. Mercy, Ky. 46

Galesburg 62, Lincoln 32

Grayslake Central 64, Lakes Community 22

Hampshire 43, Crystal Lake South 34

Huntley 45, Cary-Grove 41

Illinois Lutheran 39, Wilmington 38

Joliet Catholic 66, St. Francis 59

Lanark Eastland 64, Erie/Prophetstown 26

Lewistown 68, Farmington 33

Lisle (Benet Academy) 66, Oswego 62

Maine West 59, Lake Zurich 26

Marissa/Coulterville 53, Trico 35

Marist 74, Fenwick 57

Maroa-Forsyth 52, Mt. Pulaski 35

Marshall 50, Terre Haute North, Ind. 37

McHenry 58, Algonquin (Jacobs) 29

Mendon Unity 68, Pittsfield 36

Metea Valley 44, Larkin 38

Michigan City, Ind. 54, Loyola 31

Monticello 68, Illinois Valley Central 36

Morris 34, Plano 32

Morton 45, Rock Island 33

Morton 45, Rock Island 33

Mt. Sterling (Brown County) 47, Peoria Christian 28

Mundelein 44, Wheeling 38

Naperville Central 50, Waubonsie Valley 49

Naperville North 49, DeKalb 39

New Trier 43, Lake Forest 32

Niles West 49, Schaumburg 44

Normal University 45, Chatham Glenwood 26

Northside Prep 40, Amundsen 26

Oak Forest 45, Chicago Christian 36

Oregon 47, Mendota 45

Palatine 56, Glenbrook North 50

Peoria (H.S.) 66, Normal West 43

Peoria Notre Dame 49, Bloomington 44

Plainfield North 46, Lockport 45

Quincy Notre Dame 46, Bloomington Central Catholic 35

Rock Falls 47, Rockford Lutheran 37

Round Lake 40, Grant 36

Sandburg 54, Oak Lawn Community 44

Sesser-Valier 56, Christopher 25

Shullsburg, Wis. 57, Scales Mound 33

St. Joseph’s Academy, Mo. 79, Chicago Heights (Bloom Twp.) 43

Stevenson 52, St. Viator 33

Sycamore 66, Kaneland 23

Walther Christian Academy 70, Holy Trinity 40

Waterloo 60, Valmeyer 12

Wauconda 53, Carmel 44

Wheaton North 41, St. Charles North 37

Winnebago 63, Genoa (Genoa-Kingston) 25

York 56, Proviso West 22

Carbondale Tournament=

Chester 65, Mount Vernon 48

Massac County 64, Carbondale 41

McCracken County, Ky. 51, Marion 16

Carrollton Tournament=

Calhoun 59, Raymond Lincolnwood 7

Carrollton 66, Metro-East Lutheran 31

Jacksonville Routt 61, Nokomis 22

Jerseyville Jersey 48, Gateway Legacy Christian Academy 40

McGivney Catholic High School 54, Mascoutah 24

CIC Conference Tournament=

Clinton 47, Moweaqua Central A&M 37

Decatur St. Teresa 64, Shelbyville 41

Sullivan 61, Macon Meridian 37

Tuscola 43, Warrensburg-Latham 24

Eldoradto Tournament=

Championship=

Eldorado 45, Harrisburg 35

Fifth=

Goreville 57, Carmi White County 37

Seventh=

Gallatin County 53, Vienna 38

Third=

Mt. Carmel 49, Fairfield 38

Elverado Tournament=

Championship=

Woodlawn 54, Johnston City 37

Fifth=

Galatia 52, Cobden 42

Third=

Bluford Webber 59, Elverado 51

Henry County Invitational=

Webster Co., Ky. 61, Carterville 55, OT

Highland Tournament=

Championship=

Highland 53, Bethalto Civic Memorial 38

Consolation=

Breese Central 45, Okawville 18

Fifth=

Belleville West 53, Breese Mater Dei 39

Third=

O’Fallon 68, Teutopolis 62

HOIC/ Mclean County Tournament=

Championship=

Eureka 62, Fieldcrest 48

Third=

El Paso-Gridley 39, Fisher 34

HOIC/McLean County Tournament=

Consolation Championship=

Tremont 47, Downs Tri-Valley 27

Fifth Place=

Heyworth 55, Lexington 41

Lincoln Prairie ConferenceTournament=

Championship=

Tri-County 62, Villa Grove-Heritage Coop 49

Consolation=

Arcola 39, Blue Ridge 36

Third=

ALAH 49, Cerro Gordo 42

LTC Tournament=

Championship=

Princeville 55, Stark County 25

Fifth=

Cambridge-Ridgewood Coop 55, Wethersfield 49

Ninth=

Galva 54, Monmouth United 47

Seventh=

Oneida (ROWVA) 53, Biggsville West Central 32

Third=

Annawan 55, Aledo (Mercer County) 34

Macoupin County Tournament=

Championship=

Carlinville 43, Piasa Southwestern 37

Fifth=

North-Mac 46, Bunker Hill 36

Third=

Staunton 45, Gillespie 39

NTC Tournament=

Championship=

Altamont 53, Brownstown – St. Elmo 46

Consolation=

Neoga 50, North Clay 34

Fifth=

Windsor/ Stew-Stras co-op (BKB) 46, Farina South Central 28

Raatz Fence/O’Shea’s Classic=

Lou. Sacred Heart, Ky. 50, Montini 41

Sangamon Valley ConferenceTournament=

Championship=

Watseka (coop) 51, Paxton-Buckley-Loda 36

Consolation=

Clifton Central 37, Momence 31

Fifth=

Cissna Park 56, St. Anne 47

Third=

Dwight 48, Gilman Iroquois West 40

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

Carrollton vs. Beardstown, ccd.

Collinsville vs. Normal Community, ccd.

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

Please follow and like us: