Thursday’s Scores

Sports

GIRLS PREP BASKETBALL=

Altamont 52, Stewardson-Strasburg 19

Altamont 52, Windsor/ Stew-Stras co-op (BKB) 19

Arthur-Okaw Christian 42, Fithian Oakwood 35

Blue Ridge 33, LeRoy 29

Decatur St. Teresa 45, Urbana 40

Freeburg 42, Granite City 22

Fremd 53, Lake Zurich 34

Harrisburg 62, Mount Vernon 41

Josephinum 33, Chicago (Noble Street Charter/Golder) 32

Lawrenceville 53, Red Hill 20

Lindblom 66, Hyde Park 34

Marshall 74, Oblong 32

Monmouth-Roseville 82, Bushnell (B.-Prairie City) 43

Mooseheart 32, Westminster Christian 31

Morgan Park Academy 39, Illinois Lutheran 34

Mt. Carmel 38, Carmi White County 33

N. Vermillion, Ind. 48, Westville 24

Newton 52, Robinson 23

Peoria (H.S.) 60, Rock Island 56

Regina 48, Chicago (Christ the King) 17

Rich South 67, Thornridge 28

Senn 44, Chicago (C. Math and Science Charter) 38

Simeon 82, Bolingbrook 60

South Beloit 42, Kirkland Hiawatha 22

St. Francis 36, Hinsdale Central 34

Thornwood 74, Rich East 23

Urbana University 44, DeLand-Weldon 30

Warrensburg-Latham 43, Heyworth 37

Westinghouse 55, Chicago (Noble Street/Butler) 30

Wheaton Academy 45, Harvest Christian Academy 37

Winchester (West Central) 61, Mt. Sterling (Brown County) 55

Beecher Tournament=

Beecher 55, Thornton Fractional North 35

Peotone 43, Clifton Central 20

Providence 67, Illiana Christian 37

Buffalo Grove Tournament=

Buffalo Grove 62, Crystal Lake Central 28

Hersey 63, Barrington 53

Maine South 50, Grayslake Central 42

Mother McAuley 48, Libertyville 40

Burlington Central Tournament=

Burlington Central 53, Woodstock North 17

Geneva 67, Belvidere North 29

Marengo 56, Rockford Jefferson 35

Prairie Ridge 46, DeKalb 39

Rockford Guilford 47, Larkin 29

Cissna Park/Watseka Tournament=

Bismarck-Henning 45, Herscher 22

Milford 60, Cissna Park 29

Clinton Tournament=

Petersburg PORTA 62, Riverton 29

Columbia Tournament=

Alton Marquette 57, Greenville 56

Triad 44, New Athens 29

Dupo Tournament=

East Alton-Wood River 45, Dupo 40

Fisher Tournament=

Pool Bunnie=

Fisher 43, Gilman Iroquois West 25

St. Joseph-Ogden 46, Villa Grove-Heritage Coop 43

Pool Falcon=

Paxton-Buckley-Loda 55, Gibson City-Melvin-Sibley 38

Tolono Unity 52, Monticello 49

Flanagan-Cornell Tournament=

Fieldcrest 67, Flanagan-Cornell-Woodland (FCW) 17

Serena 41, Ottawa Marquette 36

Forreston Tournament=

Lanark Eastland 52, Rochelle 20

Geneseo Tournament=

Geneseo 51, Dixon 47

Sherrard 46, St. Bede 16

Hinsdale Central Tournament=

St. Francis 36, Hinsdale Central 34

Hinsdale South Tournament=

Nazareth 61, Chicago (Jones) 52

Plainfield North 68, Naperville Neuqua Valley 64

Hoffman Estates Tournament=

Hoffman Estates 46, Wheeling 43

Lake Park 63, Proviso West 39

St. Charles North 43, Hampshire 41

Ida Crown Tournament=

Skokie (Ida Crown) 51, Willows 21

IMSA Tournament=

Pool A=

Harvard 35, Aurora Math-Science 19

Ottawa 47, West Chicago 33

Pool B=

Aurora Christian 70, Indian Creek 37

Rosary 48, Christian Liberty Academy 34

Lexington Tournament=

Roanoke-Benson 37, Peoria Heights (Quest) 32

Lincoln Way Central Tournament=

Joliet West 62, Oak Forest 34

Lincoln Way Central 34, Andrew 21

Lincoln Way West 68, Joliet Central 40

Minooka 52, Reavis 33

Maine East Tournament=

Pool A=

McHenry 50, Maine East 30

Riverside-Brookfield 56, North Chicago 25

Pool B=

Glenbrook North 47, Round Lake 19

Zion Benton 70, Leyden 31

Marion Tournament=

Hamilton County 49, Vienna 37

Herrin 44, Marion 29

Marist Tournament=

Crete-Monee 48, Plainfield East 47

Mounds Meridian Tournament=

Century 56, Massac County/Joppa-Maple Grove Co-op 36

New Trier/Loyola Tournament=

Fenwick 51, Phillips 35

Loyola 49, Taft 43

New Trier 71, Warren 49

Oregon Tournament=

Pool A=

Hall 33, Genoa (Genoa-Kingston) 29

Paris Tournament=

Pool A=

Parke Heritage, Ind. 55, Eisenhower 46, OT

Pool B=

Terre Haute North, Ind. 65, Charleston 60

Prairie Central Tournament=

Fairbury Prairie Central 50, Eureka 49

Princeton Tournament=

Pool Blue =

Midland 32, LaMoille 22

Stark County 42, Princeton 38

Pool White =

Streator 53, Bureau Valley 41

Reed Custer Tournament=

Gold Pool=

Gardner-South Wilmington 42, Coal City 14

Richards Tournament=

Harvey Thornton 55, Oak Lawn Richards 52

Ridgewood High School Tournament=

Ridgewood 47, Steinmetz 20

Ridgewood Tournament=

Elmwood Park 33, Northside Prep 20

Lisle 56, Walther Christian Academy 55

Woodlands Academy 36, Francis Parker 22

Salem Tournament=

Carterville 47, Salem 29

Highland 59, Centralia 42

Schaumburg Tournament=

Downers North 37, Wheaton Warrenville South 15

Maine West 57, Deerfield 30

South Fulton Tournament=

Astoria (Table Grove VIT) 44, North Fulton (Cuba/Spoon River) 29

Lewistown 70, Farmington 34

Wauconda Tournament=

Wauconda 51, Kaneland 33

Willowbrook Tournament=

Lockport 53, Plainfield Central 26

Montini 59, Stevenson 41

Willowbrook 46, Aurora (East) 45

York Tournament=

Conant 51, Downers South 41

Prospect 44, St. Charles East 40

York 67, Niles West 29

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

Please follow and like us: