Saturday’s 3A prep girls track results

Sports

CHARLESTON, Ill. (AP) — Here are Saturday’s results in the class A girls state track and field meet at Eastern Illinois:

IHSA GIRLS TRACK & FIELD STATE MEET RESULTS O’Brien Stadium, Eastern Illinois University, Charleston, IL
CLASS 3A
Team Scores

1, Flossmoor (Homewood-F.), 59.50. 2, South Holland (Thornwood), 42. 3, Glen Ellyn (Glenbard West), 39. 4, Aurora (West Aurora), 32.50. 5, Barrington, Crete (C.-Monee), 26. 7, Lake Villa (Lakes), 25. 8, Belleville (East), Danville (H.S.), Frankfort (Lincoln-Way East), 24. 11, Naperville (Neuqua Valley), 23. 12, Hoffman Estates (H.S.), 22. 13, Naperville (North), 21. 14, Chicago Heights (Bloom Twp.), Highland Park, 20. 16, Belleville (West), Winnetka (New Trier), 19. 18, Gurnee (Warren), Plainfield (South), 18. 20, Downers Grove (South), 17. 21, Dunlap, Machesney Park (Harlem), 16. 23, Bolingbrook, Chicago (Whitney Young), 15. 25, Oswego (H.S.), 14. 26, Chicago (Kenwood), Grayslake (Central), Hinsdale (Central), 12. 29, Palatine (H.S.), 11.50. 30, LaGrange (Lyons), 11. 31, Belvidere (North), 10.50. 32, Evanston (Twp.), Ottawa (Twp.), Wauconda, 10. 35, Glenview (Glenbrook South), Wheeling, 9. 37, DeKalb, Wheaton (W. Warrenville South), 8. 39, Downers Grove (North), Lake Zurich, 7.50. 41, Arlington Heights (Hersey), 6. 42, McHenry, Oak Park (O.P.-River Forest), 5.50. 44, Antioch, Chicago (Brooks), Geneva, Huntley, Mt. Prospect (Prospect), 5. 49, Alton (Sr.), Round Lake, St. Charles (North), 4. 52, New Lenox (Lincoln-Way Central), 3.50. 53, Chicago (Mather), Plainfield (East), Yorkville (H.S.), 3. 56, Edwardsville (H.S.), Harvey (Thornton), Lansing (Thornton Fractional South), Moline (H.S.), Roselle (Lake Park), Springfield (H.S.), 2. 62, Batavia, Lemont (H.S.), Plainfield (North), Vernon Hills, 1. 66, Lockport (Twp.), 0.50.

Saturday’s Final

Long Jump

Flight No. 1 — 1, Lyn’Nikka Vance, Crete (C.-Monee), 20-05.75. 2, Ameia Wilson, Danville (H.S.), 20-02.25. 3, La’Qwasis Stepney, Belleville (West), 20-02.25. 4, Raelyn Roberson, Glenview (Glenbrook South), 19-05.50. 5, Alexis Knight, Wheeling, 19-01.25. 6, Mariam Azeez, Frankfort (Lincoln-Way East), 19-00.00. 7, Sydney Willits, Glenview (Glenbrook South), 18-10.25. 8, Riley Ammenhauser, Naperville (Neuqua Valley), 18-10.25. 9, Emily Kim, Vernon Hills, 18-09.00. 10, Madison Myrick, Flossmoor (Homewood-F.), 18-05.75. 11, Trinity Daniels, Flossmoor (Homewood-F.), 18-02.25. 12, Holly Vogt, McHenry, 18-00.50.

Pole Vault

Flight No. 1 — 1, Maddy Smith, Ottawa (Twp.), 11-09.00. 2, Abbey Kuhn, Aurora (West Aurora), 11-06.00. 2, Kelsey Rothas, Lake Zurich, 11-06.00. 4, Jenna Pauly, McHenry, 11-06.00. 4, Yasmin Ruff, Oak Park (O.P.-River Forest), 11-06.00. 6, Carolyn-Paige Breit, Downers Grove (North), 11-00.00. 6, Jess LiVigni, New Lenox (Lincoln-Way Central), 11-00.00. 8, Sithara Gajapala, Naperville (Neuqua Valley), 11-00.00. 9, Andi Hennessey, Lockport (Twp.), 11-00.00. 9, Jess Streepy, Palatine (H.S.), 11-00.00. 11, Alba Note, Skokie (Niles West), 11-00.00. 12, Noelle Jones, Lake Villa (Lakes), 10-06.00. 13, Olivia Kalata, LaGrange (Lyons), 10-06.00.

High Jump

Flight No. 1 — 1, Grace Daun, Wauconda, 5-07.00. 2, Jenelle Rogers, Oswego (H.S.), 5-06.00. 3, Annika Bynum, Gurnee (Warren), 5-06.00. 4, Meghan Fletcher, Grayslake (Central), 5-05.00. 5, Erin Oleksak, Palatine (H.S.), 5-05.00. 6, Brooke Messenger, Belvidere (North), 5-05.00. 6, Madison Myrick, Flossmoor (Homewood-F.), 5-05.00. 8, Eveline Reno, Lansing (Thornton Fractional South), 5-04.00. 9, Olivia Solis, Oswego (H.S.), 5-04.00. 10, Emma Ludwig, Lombard (Glenbard East), 5-04.00. 11, Anya Okorafor, Flossmoor (Homewood-F.), 5-02.00. 12, Maeve Conneely, Naperville (North), 5-02.00. 13, Laila Graham, Belleville (East), 5-02.00. 14, Sydney Cangilla, Plainfield (North), 5-00.00. 15, Tolu Akinbo, Naperville (Neuqua Valley), 5-00.00.

Shot Put

Flight No. 1 — 1, Jasmine Mitchell, South Holland (Thornwood), 47-02.50. 2, Miranda Cadwell, Plainfield (South), 44-01.50. 3, Morgan Reed, South Holland (Thornwood), 43-10.25. 4, Makiyha Blackwell, Hoffman Estates (H.S.), 42-07.50. 5, Katie Fare, Machesney Park (Harlem), 42-03.50. 6, Dior Nicholson, Hinsdale (Central), 41-10.00. 7, Bria Thurman, Alton (Sr.), 41-03.50. 8, Stephanie Montenegro, Roselle (Lake Park), 41-02.50. 9, Julia Reglewski, Grayslake (Central), 40-11.50. 10, Batya Butler, Dunlap, 40-09.25. 11, Sam Satterfield, Ottawa (Twp.), 40-06.50. 12, Camille Clay, Lincolnshire (Stevenson), 40-06.25.

Triple Jump

Flight No. 1 — 1, Riley Ammenhauser, Naperville (Neuqua Valley), 40-11.50. 2, Trinity Daniels, Flossmoor (Homewood-F.), 40-07.25. 3, Gloria Oteng-Bediako, Belvidere (North), 39-00.75. 4, Lovie Annafi, Chicago (Whitney Young), 38-07.75. 5, Daryn Davis, Huntley, 38-03.25. 6, McKenna Cinotte, Downers Grove (North), 38-02.50. 7, Alliyah Jones, Evanston (Twp.), 38-01.75. 8, Lyn’Nikka Vance, Crete (C.-Monee), 38-01.25. 9, Britney Mosby, Belleville (West), 38-00.75. 10, Sasha Gordon, Evanston (Twp.), 37-11.25. 10, Sydney Willits, Glenview (Glenbrook South), 37-11.25. 12, Zahra Sammour, Berwyn-Cicero (Morton), 36-10.25.

Discus Throw

Flight No. 1 — 1, Jasmine Mitchell, South Holland (Thornwood), 145-11. 2, Catie Daily, Machesney Park (Harlem), 133-09. 3, Miranda Cadwell, Plainfield (South), 130-05. 4, Janine Boyan, Arlington Heights (Hersey), 129-09. 5, Julia Reglewski, Grayslake (Central), 128-10. 6, Kayla Mikottis, St. Charles (North), 127-11. 7, Katie Fare, Machesney Park (Harlem), 126-05. 8, Morgan Reed, South Holland (Thornwood), 125-11. 9, Maddi Overton, DeKalb, 124-09. 10, Courtney Hall, Yorkville (H.S.), 124-00. 11, Makiyha Blackwell, Hoffman Estates (H.S.), 122-10. 12, Camille Clay, Lincolnshire (Stevenson), 122-06.

4×800-Meter Relay

Heat No. 1 — 1, Winnetka (New Trier), 9:11.70 (Emma Braband, Bridget Forbes, Leah Ulrich, Marne Sullivan). 2, Hoffman Estates (H.S.), 9:12.26 (Janae Dean, Nikki Rong, Mikkaela Palmer, Anna Miller). 3, LaGrange (Lyons), 9:14.14 (Ally Sarussi, Maggie Abbs, Marta Kogucki, Kate Dickman). 4, Barrington, 9:17.61 (Molly FitzPatrick, Kathleen Baker, Anne Berquist, Alyssa Norris). 5, Mt. Prospect (Prospect), 9:19.01 (Marissa Valentini, Julia O’Grady, Audrey Ginsberg, Lia Skoufos). 6, Downers Grove (South), 9:20.27 (Rebecca Versaskas, Rebecca Diddia, Olivia Duax, Erin Reidy). 7, Yorkville (H.S.), 9:21.80 (Kailey Fox, Helena Kleronomos, Nicole Greyer, Olivia Borowiak). 8, Glen Ellyn (Glenbard West), 9:24.66 (Katie Hohe, Haley Yeager, Delaney Engel, Audrey Allman). 9, Batavia, 9:26.21 (Mia Gianfrancesco, Katrina Schlenker, Audrey Pellico, Jenna Schifferer). 10, Wheaton (W. Warrenville South), 9:33.48 (Samantha Poglitsch, Annie Macabobby, Kaitlin Nenninger, Sarah Kulkarni). 11, Rockton (Hononegah), 9:38.31 (Kaela Stewart, Jordan Tresemer, Hannah Pickard, Taylor Frommer). 12, Chicago (Lane), 9:40.07 (Hannah Vandermuluen, Laine Sullivan, Daniela Martinez, Camille Forte).

4×100-Meter Relay

Heat No. 1 — 1, Belleville (East), 47.65 (Ahmiya Bills, Aaliyah Thomas, Essence Winters, Sunnie Collins). 2, Chicago Heights (Bloom Twp.), 47.86 (Allysa Fryer, Tajana Sims, Kayla Griggs, Janea Gardner). 3, Chicago (Whitney Young), 48.04 (Lovie Annafi, Madison Saunders, Rachel Robinson, Sydney Robinson). 4, Dunlap, 48.45 (Sydnie Hatch, Allison McFadden, Lizzy Hoenes, Kiara Pauli). 5, Aurora (West Aurora), 48.48 (Nia Wood, Rashida Naylor, Savanna Ming, Dajour Miles). 6, Gurnee (Warren), 48.69 (Jada Vaughn, Kayleigh Glickley, Jataia Harris, Janii Jenkins). 7, Naperville (Neuqua Valley), 49.08 (Autumn Rosales, Zharia Brandon, MiKenna Robinson, Riley Ammenhauser). 8, Evanston (Twp.), 49.19 (Chassa Pratt, Dystonae Clark, Ariel Logan, Maia Hadaway). –, Flossmoor (Homewood-F.), DQ (Kaylah McCall, Alicia Adams, Trelyn Newkirk, Akela White).

3200-Meter Run

Section No. 1 — 1, Katelynne Hart, Glen Ellyn (Glenbard West), 10:24.33. 2, Brooke Stromsland, Lake Villa (Lakes), 10:45.77. 3, Alex Morris, Naperville (North), 10:47.57. 4, Brenna Cohoon, Downers Grove (South), 10:52.16. 5, Sophia McDonnell, Geneva, 10:53.48. 6, Fatima Giron, Round Lake, 10:55.78. 7, Laurel Moneysmith, Wheaton (W. Warrenville South), 10:57.28. 8, Ella Behrens, Chicago (Whitney Young), 10:58.37. 9, Juliana Stogsdill, Plainfield (North), 10:59.12. 10, Aly Negovetich, Fox Lake (Grant), 10:59.16. 11, Natalie Sorenson, Lincolnshire (Stevenson), 11:00.48. 12, Abby Lopez, Summit (Argo), 11:05.89. 13, Vivian Van Eck, Minooka, 11:06.36. 14, Kailey Fox, Yorkville (H.S.), 11:07.38. 15, Emily Burns, Lake Zurich, 11:08.95. 16, Melissa Weidner, Downers Grove (South), 11:12.87. 17, Ashley Heidenrich, Aurora (Waubonsie Valley), 11:12.95. 18, Katherine Olsen, DeKalb, 11:16.69. 19, Maggie Gamboa, Naperville (North), 11:21.41. 20, Naomi Ruff, South Elgin, 11:25.17. 21, Alice Abbott, St. Charles (East), 11:26.42. 22, Mckenna Revord, Hinsdale (Central), 11:28.68. 23, Rhiannon O’Keefe, Chicago (St. Ignatius College Prep), 11:37.87. 24, Olivia Hartke, Normal (Community), 11:38.80. 25, Ellie Finnigan, Winnetka (New Trier), 11:42.42. 26, Ella Jeffries, Orland Park (Sandburg), 11:42.67. 27, Paige Arseneau, Pekin, 11:43.86. 28, Merrigan Allen, New Lenox (Lincoln-Way Central), 11:44.30. 29, Sarah Barcelona, LaGrange (Lyons), 11:44.54. 30, Jenna Buchanan, Bartlett, 11:45.00. 31, Marlee Fradkin, Winnetka (New Trier), 11:59.32. 32, Christina Pierini, Wheeling, 11:59.59.

100-Meter High Hurdles

Heat No. 1 — 1, Kayla Walters, Bolingbrook, 13.75. 2, Kaylah McCall, Flossmoor (Homewood-F.), 13.92. 3, La’Qwasis Stepney, Belleville (West), 14.14. 4, Erin Oleksak, Palatine (H.S.), 14.21. 5, Victoria Spagnola, Aurora (West Aurora), 14.23. 6, Macee Rivers, Belleville (West), 14.31. 7, Brianna Barwick, DeKalb, 14.68. 8, Jasmyn Hunter, Flossmoor (Homewood-F.), 14.88. 9, Halle Bieber, Naperville (North), 14.95.

100-Meter Dash

Heat No. 1 — 1, Taylor Gilling, Highland Park, 11.32. 2, Ameia Wilson, Danville (H.S.), 11.55. 3, Lyn’Nikka Vance, Crete (C.-Monee), 11.65. 4, Kiara Pauli, Dunlap, 11.95. 5, Ayanna Tommy, Antioch, 11.97. 6, Nicole Nguyen, Wheeling, 12.02. 7, Rose Ogbuli, Plainfield (East), 12.05. 8, Kaylah McCall, Flossmoor (Homewood-F.), 12.16. 9, Jeanea Epps, Alton (Sr.), 12.25.

800-Meter Run

Heat No. 1 — 1, Katelynne Hart, Glen Ellyn (Glenbard West), 2:13.11. 2, Olivia Schmitt, Lake Villa (Lakes), 2:13.52. 3, Erin Reidy, Downers Grove (South), 2:14.13. 4, Audrey Allman, Glen Ellyn (Glenbard West), 2:14.59. 5, Janae Dean, Hoffman Estates (H.S.), 2:14.85. 6, Ella Hale, Oswego (H.S.), 2:15.17. 7, Claire Hill, Naperville (North), 2:15.43. 8, Emma Braband, Winnetka (New Trier), 2:15.88. 9, Kaylie Politza, Lemont (H.S.), 2:15.96. 10, Jordyn Miller, Mundelein (H.S.), 2:17.33. 11, Marne Sullivan, Winnetka (New Trier), 2:17.77. 12, Bella Pisani, Hinsdale (Central), 2:20.79.

4×200-Meter Relay

Heat No. 1 — 1, Flossmoor (Homewood-F.), 1:40.17 (Kaylah McCall, Alicia Adams, Trelyn Newkirk, Akela White). 2, Belleville (East), 1:40.91 (Laila Graham, Aaliyah Thomas, Saadiya Mitchell, Sunnie Collins). 3, Chicago Heights (Bloom Twp.), 1:41.01 (Allysa Fryer, Tajana Sims, Kayla Griggs, Janea Gardner). 4, Chicago (Kenwood), 1:42.11 (Sydney Weaver, Asha Powell, Zakiya Johnson, Tianni Marshall). 5, South Holland (Thornwood), 1:42.13 (India Holmes, Victoria Abuwa, Macaiah Cook, Arryona Simmons). 6, Frankfort (Lincoln-Way East), 1:42.70 (Taylor Wright, Ibukun Ajifolokun, Sophia Barnard, Mariam Azeez). 7, Evanston (Twp.), 1:43.35 (Rikki Gray, Gabrielle Calixte, Ariel Logan, Dystonae Clark). 8, Harvey (Thornton), 1:43.86 (Damiyah Morgan, Linda Griffith, Makaila Johnson, Ranyah Hodges). –, Belleville (West), DQ (Jessica Coughlin, Macee Rivers, Makayla Melvin, Kelvi Searcy).

400-Meter Dash

Heat No. 1 — 1, Ashanti Denton, Flossmoor (Homewood-F.), 54.45. 2, Dajour Miles, Aurora (West Aurora), 55.27. 3, Janii Jenkins, Gurnee (Warren), 55.36. 4, MiKenna Robinson, Naperville (Neuqua Valley), 55.38. 5, Tesa Roberts, Chicago (Brooks), 56.74. 6, Taylor Wright, Frankfort (Lincoln-Way East), 57.04. 7, Olivia Schmitt, Lake Villa (Lakes), 58.83. 8, Megan Pittington, Moline (H.S.), 58.85. 9, Amaiya Barnes, Flossmoor (Homewood-F.), 58.93.

300-Meter Low Hurdles

Heat No. 1 — 1, Halle Bieber, Naperville (North), 43.78. 2, Arryona Simmons, South Holland (Thornwood), 44.81. 3, Gabby Cossio, Barrington, 45.08. 4, Victoria Spagnola, Aurora (West Aurora), 45.18. 5, Kayla Walters, Bolingbrook, 45.46. 6, Katie Sciarini, Frankfort (Lincoln-Way East), 45.79. 7, Trinity Allen, Plainfield (South), 45.87. 8, Lauren Ferguson, Springfield (H.S.), 46.42. 9, Essence Winters, Belleville (East), 47.33.

1600-Meter Run

Heat No. 1 — 1, Katelynne Hart, Glen Ellyn (Glenbard West), 4:52.99. 2, Emma Watcke, Hinsdale (Central), 5:00.96. 3, Alyssa Norris, Barrington, 5:04.55. 4, Brooke Stromsland, Lake Villa (Lakes), 5:04.88. 5, Samantha Poglitsch, Wheaton (W. Warrenville South), 5:04.97. 6, Katherine Olsen, DeKalb, 5:05.12. 7, Souleya Ibrahim, Chicago (Mather), 5:05.44. 8, Abby Korak, Edwardsville (H.S.), 5:05.46. 9, Isabelle Christiansen, Oswego (H.S.), 5:05.74. 10, Molly FitzPatrick, Barrington, 5:07.06. 11, Sarah May, Elmhurst (York), 5:07.75. 12, Ella Behrens, Chicago (Whitney Young), 5:17.64.

200-Meter Dash

Heat No. 1 — 1, Taylor Gilling, Highland Park, 23.10. 2, Ameia Wilson, Danville (H.S.), 23.57. 3, Lyn’Nikka Vance, Crete (C.-Monee), 24.00. 4, Zakiya Johnson, Chicago (Kenwood), 24.22. 5, Janea Gardner, Chicago Heights (Bloom Twp.), 24.38. 6, Kiara Pauli, Dunlap, 24.66. 7, Akela White, Flossmoor (Homewood-F.), 25.05. 8, Trelyn Newkirk, Flossmoor (Homewood-F.), 25.08. 9, Dajour Miles, Aurora (West Aurora), 26.28.

4×400-Meter Relay

Heat No. 1 — 1, Flossmoor (Homewood-F.), 3:49.92 (Alexandria Edison, Ayah Mustafa, Ashanti Denton, Amaiya Barnes). 2, Frankfort (Lincoln-Way East), 3:55.53 (Taylor Wright, Ibukun Ajifolokun, Katie Sciarini, Sophia Barnard). 3, Winnetka (New Trier), 3:55.90 (Sydney Kunkler, Bridget Vitu, Bridget Forbes, Marne Sullivan). 4, Barrington, 3:57.03 (Olivia Helmer, Kathleen Baker, Breanne Dunn, Gabby Cossio). 5, Belleville (East), 3:57.76 (Laila Graham, Danae Conway, Danielle Schultz, Essence Winters). 6, LaGrange (Lyons), 3:59.47 (Renata Wingert, Lizzie Scotty, Madeline Cranny, Cate Judy). 7, Hoffman Estates (H.S.), 4:00.49 (Janae Dean, Nikki Rong, Mikkaela Palmer, Anna Miller). 8, Evanston (Twp.), 4:00.87 (Rikki Gray, Gabrielle Calixte, Gabrielle Horton, Hannah Lipman). 9, Glen Ellyn (Glenbard West), 4:06.19 (Ava Powell, Audrey Allman, Kate Morrison, Aaliyah Collier).

Disclaimer: This e-mail message is strictly confidential to the Illinois High School Association and is intended only for the addressee. It may contain information that may be confidential, legal, privileged, or otherwise exempt from disclosure under applicable law. If you are not the intended addressee, or someone authorized by the intended addressee to receive transmission on behalf of the addressee, you must not retain, disclose in any form, copy, or take action in reliance on this transmission.

Please follow and like us: