Friday’s AAA prep girls track results

Sports

CHARLESTON, Ill. (AP) — Here are Friday’s results in the class AAA girls state track and field meet at Eastern Illinois:

CLASS 3A
Preliminary Results
Long Jump

Flight No. 1 — 1, Alexis Knight, Wheeling, 18-05.50. 2, Aniyah Davis, Maywood (Proviso East), 17-07.50. 3, Ayshia Johnson, Downers Grove (South), 17-02.75. 4, Olivia Lewis, Machesney Park (Harlem), 17-01.25. 5, Daryn Davis, Huntley, 16-11.50. 6, Addison Walker, Dunlap, 16-09.00. 7, Cameron Guy, Carol Stream (Glenbard North), 16-07.50. 8, Karolina Stachon, Burbank (Reavis), 16-04.25. 9, Jeneau McClain, Plainfield (North), 16-01.50.

Flight No. 2 — 1, Mariam Azeez, Frankfort (Lincoln-Way East), 19-00.00. 2, Trinity Daniels, Flossmoor (Homewood-F.), 18-02.25. 3, Holly Vogt, McHenry, 18-00.50. 4, Lovie Annafi, Chicago (Whitney Young), 17-10.75. 5, Kayla Walters, Bolingbrook, 17-10.25. 6, Andie Granskog, Roselle (Lake Park), 17-10.00. 7, Sydney Kunkler, Winnetka (New Trier), 17-09.25. 8, Ellen Sherwood, Mt. Prospect (Prospect), 17-02.25. 9, Janea Gardner, Chicago Heights (Bloom Twp.), 16-10.00. 10, Victoria Spagnola, Aurora (West Aurora), 16-04.25. –, Izzy Klett, Lake Zurich, FOUL.

Flight No. 3 — 1, Ameia Wilson, Danville (H.S.), 19-04.25. 2, La’Qwasis Stepney, Belleville (West), 19-00.50. 3, Raelyn Roberson, Glenview (Glenbrook South), 19-00.25. 4, Sydney Willits, Glenview (Glenbrook South), 18-10.25. 5, Lyn’Nikka Vance, Crete (C.-Monee), 18-08.00. 6, Madison Myrick, Flossmoor (Homewood-F.), 18-05.75. 7, Emily Kim, Vernon Hills, 18-04.75. 8, Riley Ammenhauser, Naperville (Neuqua Valley), 18-02.25. 9, Rachel Rowe, Oak Park (O.P.-River Forest), 17-07.75. 9, Taylor Wright, Frankfort (Lincoln-Way East), 17-07.75. 11, Nicole Nguyen, Wheeling, 16-09.25.

Pole Vault

Flight No. 1 — 1, Abbey Kuhn, Aurora (West Aurora), 11-00.00. 1, Kelsey Rothas, Lake Zurich, 11-00.00. 1, Sithara Gajapala, Naperville (Neuqua Valley), 11-00.00. 1, Jenna Pauly, McHenry, 11-00.00. 1, Jess Streepy, Palatine (H.S.), 11-00.00. 1, Maddy Smith, Ottawa (Twp.), 11-00.00. 1, Carolyn-Paige Breit, Downers Grove (North), 11-00.00. 1, Jess LiVigni, New Lenox (Lincoln-Way Central), 11-00.00. 1, Andi Hennessey, Lockport (Twp.), 11-00.00. 10, Katelyn Gall, Minooka, 10-06.00. 10, Paulina Lucer, Roselle (Lake Park), 10-06.00. 10, Courtnie Ridgway, Normal (Community), 10-06.00. 10, Noor Abdellatif, Antioch, 10-06.00. 10, Natalia Kurowska, Park Ridge (Maine South), 10-06.00. 10, Claire Barenie, Oswego (H.S.), 10-06.00. –, Kathleen Kwiatkowski, Lockport (Twp.), NH. –, Emma Barnard, Frankfort (Lincoln-Way East), NH.

Flight No. 2 — 1, Noelle Jones, Lake Villa (Lakes), 11-00.00. 1, Yasmin Ruff, Oak Park (O.P.-River Forest), 11-00.00. 1, Alba Note, Skokie (Niles West), 11-00.00. 1, Olivia Kalata, LaGrange (Lyons), 11-00.00. 5, Teagan Jones, Lake Zurich, 10-06.00. 6, Ava Bezaire, Minooka, 10-00.00. 6, Megan Gale, Schaumburg (H.S.), 10-00.00. 6, Jaime Schulz, Wheaton (North), 10-00.00. 6, Sarah Stair, Wheaton (North), 10-00.00. 10, Kayla Hesano, Belvidere (North), 9-06.00. 10, Maddie McGrath, Oak Lawn (Community), 9-06.00. 10, Lauren Weiner, Alton (Sr.), 9-06.00. 10, Mya Mangan, Naperville (North), 9-06.00. 14, Danielle Chapman-Rienstra, Oak Park (O.P.-River Forest), 9-00.00. –, Ali Van Dyke, Frankfort (Lincoln-Way East), NH. –, Rose Fritz, Naperville (Central), NH. –, Kylie Skie, Libertyville, NH.

High Jump

Flight No. 1 — 1, Emma Ludwig, Lombard (Glenbard East), 5-03.00. 1, Jenelle Rogers, Oswego (H.S.), 5-03.00. 1, Annika Bynum, Gurnee (Warren), 5-03.00. 1, Madison Myrick, Flossmoor (Homewood-F.), 5-03.00. 1, Laila Graham, Belleville (East), 5-03.00. 1, Grace Daun, Wauconda, 5-03.00. 7, Nosa Igiehon, Wheeling, 5-02.00. 8, Taylor Ozimek, Glenview (Glenbrook South), 5-00.00. 8, Katie Kempff, St. Charles (East), 5-00.00. 8, Natalia Jackowski, Arlington Heights (Hersey), 5-00.00.

Flight No. 2 — 1, Brooke Messenger, Belvidere (North), 5-03.00. 1, Sydney Cangilla, Plainfield (North), 5-03.00. 1, Anya Okorafor, Flossmoor (Homewood-F.), 5-03.00. 1, Eveline Reno, Lansing (Thornton Fractional South), 5-03.00. 1, Meghan Fletcher, Grayslake (Central), 5-03.00. 1, Erin Oleksak, Palatine (H.S.), 5-03.00. 7, Keelin Kelly, Park Ridge (Maine South), 5-02.00. 7, Alessia Olhava, Arlington Heights (Hersey), 5-02.00. 9, Jade Hunter, East Moline (United), 5-00.00.

Flight No. 3 — 1, Tolu Akinbo, Naperville (Neuqua Valley), 5-03.00. 1, Maeve Conneely, Naperville (North), 5-03.00. 1, Olivia Solis, Oswego (H.S.), 5-03.00. 4, Emma Grashoff, Pekin, 5-02.00. 4, Kshari Pittman, Oak Park (O.P.-River Forest), 5-02.00. 6, Josie Medema, LaGrange (Lyons), 5-00.00. 6, Taylor Shannon, Chicago (Lincoln Park), 5-00.00. –, Karolina Stachon, Burbank (Reavis), NH.

Shot Put

Flight No. 1 — 1, Mila Chalk, Hillside (Proviso West), 38-07.75. 2, Kimberly Berry, Aurora (East), 38-00.00. 3, Anna Gerbich, Park Ridge (Maine South), 37-01.25. 4, Kayla Gant, Chicago (Brooks), 35-09.25. 5, Kayla Miotk, Palatine (H.S.), 34-10.25. 6, Rachel Sarpong, Chicago (St. Ignatius College Prep), 31-04.00. 7, Madison Simpson, Burbank (Reavis), 30-05.25.

Flight No. 2 — 1, Katie Fare, Machesney Park (Harlem), 42-03.50. 2, Stephanie Montenegro, Roselle (Lake Park), 41-02.50. 3, Sam Satterfield, Ottawa (Twp.), 40-06.50. 4, Camille Clay, Lincolnshire (Stevenson), 40-04.00. 5, Veronica Walinski, Skokie (Niles North), 38-08.00. 6, Amy Zabka, Batavia, 36-11.00. 7, Clara Macheras, Gurnee (Warren), 36-05.00.

Flight No. 3 — 1, Bria Thurman, Alton (Sr.), 41-03.50. 2, Julia Reglewski, Grayslake (Central), 40-11.50. 3, Morgan Wrublik, Lemont (H.S.), 40-02.00. 4, Trinity Wilson, Lansing (Thornton Fractional South), 38-09.75. 5, Peyton Panka, Plainfield (North), 38-07.00. 6, Sarah Hulstedt, Belvidere (North), 38-01.50. –, Chikere Oduocha, Hoffman Estates (Conant), FOUL.

Flight No. 4 — 1, Jasmine Mitchell, South Holland (Thornwood), 47-00.50. 2, Morgan Reed, South Holland (Thornwood), 43-03.50. 3, Miranda Cadwell, Plainfield (South), 43-00.75. 4, Makiyha Blackwell, Hoffman Estates (H.S.), 40-11.75. 5, Batya Butler, Dunlap, 40-09.25. 6, Dior Nicholson, Hinsdale (Central), 40-03.00. 7, Kelise Johnson, Bloomington (H.S.), 40-02.25.

Triple Jump

Flight No. 1 — 1, Rebecca Reid, Chicago (Whitney Young), 36-08.25. 2, Jayna Dias, Oswego (East), 36-04.75. 3, Bria Armstrong, Chicago Heights (Bloom Twp.), 36-03.75. 4, Abbey Stottler, Chatham (Glenwood), 36-02.75. 5, Elise Storoe, Naperville (Neuqua Valley), 36-00.50. 5, Abby Ftacek, Oswego (East), 36-00.50. 7, Cassidy Thomas, Harvey (Thornton), 35-02.25. 8, Kamryn Hendricks, Oak Lawn (Community), 34-11.50. 9, Hannah Tran, Wheaton (W. Warrenville South), 34-09.50. 10, Jessica Malecki, Hoffman Estates (Conant), 34-05.75. 11, Abigail Holden, Chatham (Glenwood), 33-06.75.

Flight No. 2 — 1, Lovie Annafi, Chicago (Whitney Young), 38-02.00. 2, Lyn’Nikka Vance, Crete (C.-Monee), 38-01.25. 3, Sydney Willits, Glenview (Glenbrook South), 37-09.25. 4, Zahra Sammour, Berwyn-Cicero (Morton), 36-10.25. 5, Nosa Igiehon, Wheeling, 36-04.25. 6, Shaniah Johnson, Rockford (Guilford), 36-03.00. 7, Madison Myrick, Flossmoor (Homewood-F.), 36-00.50. 8, Cameron Guy, Carol Stream (Glenbard North), 35-10.50. 9, Kelly McCloughan, Geneva, 35-08.75. 10, Kaylee Hopp, St. Charles (North), 35-02.50. 11, Kendal Only, Huntley, 34-11.75. 12, Taylor Iverson, Chicago Heights (Bloom Twp.), 34-07.00.

Flight No. 3 — 1, Riley Ammenhauser, Naperville (Neuqua Valley), 40-03.50. 2, Trinity Daniels, Flossmoor (Homewood-F.), 39-09.50. 3, Gloria Oteng-Bediako, Belvidere (North), 39-00.75. 4, Daryn Davis, Huntley, 38-03.25. 5, Alliyah Jones, Evanston (Twp.), 38-01.75. 6, Britney Mosby, Belleville (West), 38-00.50. 7, McKenna Cinotte, Downers Grove (North), 37-10.75. 8, Sasha Gordon, Evanston (Twp.), 37-07.50. 9, Rachel Rowe, Oak Park (O.P.-River Forest), 36-09.75. 10, Olivia Lewis, Machesney Park (Harlem), 36-06.75. 11, Ayshia Johnson, Downers Grove (South), 36-06.50. 12, Ashley Samuta, Glen Ellyn (Glenbard West), 36-03.25.

Discus Throw

Flight No. 1 — 1, Courtney Hall, Yorkville (H.S.), 124-00. 2, Kylee Stammer, Palatine (H.S.), 119-06. 3, Irma Golden, Dunlap, 116-05. 4, Phoebe Covey, Downers Grove (North), 109-01. 5, Jersey Panock, Burbank (Reavis), 99-08. 6, Tiara Ogunsanya, Oak Park (O.P.-River Forest), 97-05. 7, Madison Simpson, Burbank (Reavis), 92-08. 8, Faith McKenzie, Chicago (Jones), 89-05.

Flight No. 2 — 1, Janine Boyan, Arlington Heights (Hersey), 129-09. 2, Maddi Overton, DeKalb, 124-09. 3, Makiyha Blackwell, Hoffman Estates (H.S.), 122-10. 4, Julie Glenn, Moline (H.S.), 122-05. 5, Cassandra Soto, Park Ridge (Maine South), 121-01. 6, Joceelyn Cabuyadao, Antioch, 118-05. 7, Veronica Walinski, Skokie (Niles North), 115-02. 8, MarCeisha Jackson, Rock Island (H.S.), 113-06. 9, Ndia Johnson, Belleville (West), 110-09. 10, Courtney Johnson, Quincy (Sr.), 108-06.

Flight No. 3 — 1, Miranda Cadwell, Plainfield (South), 127-00. 2, Camille Clay, Lincolnshire (Stevenson), 122-06. 3, Dior Nicholson, Hinsdale (Central), 116-06. 4, Cate Gudaitis, Arlington Heights (Hersey), 116-02. 5, SaToriya Henderson, Carol Stream (Glenbard North), 115-11. 6, Erin Beatty, Downers Grove (North), 114-02. 7, Batya Butler, Dunlap, 111-10. 8, Nora Ansburg, New Lenox (Lincoln-Way Central), 111-07. 9, Amy Zabka, Batavia, 109-05. –, Abigail Kicklighter, Grayslake (North), FOUL.

Flight No. 4 — 1, Jasmine Mitchell, South Holland (Thornwood), 145-11. 2, Catie Daily, Machesney Park (Harlem), 133-01. 3, Julia Reglewski, Grayslake (Central), 128-10. 4, Kayla Mikottis, St. Charles (North), 127-01. 5, Katie Fare, Machesney Park (Harlem), 126-05. 6, Morgan Reed, South Holland (Thornwood), 124-07. 7, Stephanie Montenegro, Roselle (Lake Park), 122-05. 8, Chikere Oduocha, Hoffman Estates (Conant), 113-00. 9, Sam Satterfield, Ottawa (Twp.), 108-03. –, Dominika Baranska, Roselle (Lake Park), FOUL.

4×800-Meter Relay

Heat No. 1 — 1, Downers Grove (South), 9:17.05 (Rebecca Versaskas, Rebecca Diddia, Olivia Duax, Erin Reidy). 2, Barrington, 9:18.39 (Molly FitzPatrick, Anne Berquist, Kathleen Baker, Alyssa Norris). 3, Wheaton (W. Warrenville South), 9:20.80 (Samantha Poglitsch, Annie Macabobby, Kaitlin Nenninger, Sarah Kulkarni). 4, Glen Ellyn (Glenbard West), 9:21.72 (Katie Hohe, Haley Yeager, Delaney Engel, Audrey Allman). 5, Rockton (Hononegah), 9:26.66 (Kaela Stewart, Jordan Tresemer, Hannah Pickard, Taylor Frommer). 6, Frankfort (Lincoln-Way East), 9:33.13 (Ashley Mills, Jenna Couwenhoven, Kate Guderjan, Isabella Conley). 7, Lockport (Twp.), 9:41.40 (Madison Polinski, Anna Kozak, Abbey Kozak, Kate Wojciewicz). 8, Belvidere (North), 9:50.37 (Caitlin Corso, Anna Hulstedt, Sydnie Elder, Madison Diercks).

Heat No. 2 — 1, Hoffman Estates (H.S.), 9:20.59 (Janae Dean, Nikki Rong, Mikkaela Palmer, Anna Miller). 2, Naperville (North), 9:27.34 (Natalie Walsh, Claire Bruce, Josie Bond, Audrey Mendrys). 3, Evanston (Twp.), 9:30.31 (Hannah Lipman, Gabrielle Horton, Eavan Norman, Abby Osterlund). 4, Hinsdale (Central), 9:30.32 (Bella Pisani, Kayla Byrne, Diana Denemark, Taylor Wagner). 5, Wilmette (Loyola Academy), 9:40.52 (Jenna Rekoske, Lizzie Quackenbush, Nicole Cleland, Sarah Jay). 6, Oak Park (O.P.-River Forest), 9:41.89 (Hannah Thompson, Samantha Duwe, Nora Wollen, Josephine Welin). 7, Belleville (East), 9:45.88 (Danielle Schultz, Gabrielle Griggs, Jazmyn Zurita, Hannah Eastman). 8, Normal (Community West), 10:11.76 (Mara Smith, Mackenzie Piazza, Olivia Bloyd, Tess Birlingmair). 9, Chicago (Marist), 10:37.77 (Nora McClorey, Bailey Butler, Amanda Tracy, Brigid Englehart).

Heat No. 3 — 1, LaGrange (Lyons), 9:09.59 (Ally Sarussi, Maggie Abbs, Marta Kogucki, Kate Dickman). 2, Mt. Prospect (Prospect), 9:12.06 (Marissa Valentini, Julia O’Grady, Audrey Ginsberg, Lia Skoufos). 3, Yorkville (H.S.), 9:12.62 (Kailey Fox, Helena Kleronomos, Nicole Greyer, Olivia Borowiak). 4, Batavia, 9:17.47 (Mia Gianfrancesco, Audrey Pellico, Jenna Schifferer, Katrina Schlenker). 5, Winnetka (New Trier), 9:17.63 (Emma Braband, Leah Ulrich, Paige Tangney, Bridget Forbes). 6, Chicago (Lane), 9:25.73 (Hannah Vandermuluen, Laine Sullivan, Camille Forte, Daniela Martinez). 7, Lake Zurich, 9:37.38 (Hayley Burk, Jillian Baffa, Kristin Loftus, Emily Burns). 8, Oswego (H.S.), 9:47.07 (Rebecca Corbett, Isabelle Christiansen, Jaycie Simon, Ella Hale). 9, Aurora (West Aurora), 10:12.09 (Devon Tomas, Madilyn Walrath, Sydney Adkins, Alyssa Mayhew).

4×100-Meter Relay

Heat No. 1 — 1, Chicago (Whitney Young), 48.05 (Lovie Annafi, Madison Saunders, Rachel Robinson, Sydney Robinson). 2, Evanston (Twp.), 48.55 (Chassa Pratt, Dystonae Clark, Ariel Logan, Maia Hadaway). 3, Alton (Sr.), 48.92 (Jeanea Epps, Sierra Stahlschmidt, Taylor Arnold, Renee Raglin). 4, Mt. Prospect (Prospect), 49.20 (Natalie Kowalczuk, Samantha Berman, Grace LaCamera, Daria Tersina). 5, Harvey (Thornton), 49.59 (Damiyah Morgan, Linda Griffith, Makaila Johnson, Ranyah Hodges). 6, Lincolnshire (Stevenson), 49.77 (Jade Cadichon, Hailey Peterson, Raeden Mays, Jordan Tollison). 7, Downers Grove (North), 50.21 (Celeste Bonga, McKenna Cinotte, Mia Bowers, Abigail Streff). 8, Wheeling, 51.35 (Dania Vargas, Jessica Avalos, Johana Veloso, Kiannah Hayes).

Heat No. 2 — 1, Dunlap, 48.00 (Sydnie Hatch, Allison McFadden, Lizzy Hoenes, Kiara Pauli). 2, Aurora (West Aurora), 48.04 (Nia Wood, Rashida Naylor, Savanna Ming, Dajour Miles). 3, Gurnee (Warren), 48.17 (Jada Vaughn, Kayleigh Glickley, Jataia Harris, Janii Jenkins). 4, Chicago (St. Ignatius College Prep), 48.78 (Gabriela Meschino, Sheridan Carter, Gianna Bachand, Ari Afolabi). 5, Huntley, 48.87 (Jenna Belonax, Melissa Aninagyei_Bonsu, Sabrina Krog, Taryn Sargent). 6, Wheaton (W. Warrenville South), 49.22 (Claire Haas, Mikaela Cooper, Melissa Marcheschi, Mykaila Gentry-Humphrey). 7, Machesney Park (Harlem), 49.26 (Sierra Schaffer, Zakia Buchanan, Kahleea Washington, Hannah Bilodeau). 8, Oswego (H.S.), 49.63 (Ellina Butolph, Grace Davis, Xaria Barerra, Jennah Rogers).

Heat No. 3 — 1, Flossmoor (Homewood-F.), 46.76 (Kaylah McCall, Alicia Adams, Trelyn Newkirk, Katilyn Jackson). 2, Belleville (East), 47.57 (Ahmiya Bills, Aaliyah Thomas, Essence Winters, Sunnie Collins). 3, Chicago Heights (Bloom Twp.), 48.12 (Allysa Fryer, Tajana Sims, Kayla Griggs, Janea Gardner). 4, Naperville (Neuqua Valley), 48.22 (Autumn Rosales, Zharia Brandon, MiKenna Robinson, Riley Ammenhauser). 5, LaGrange (Lyons), 48.74 (Kyla Miller, Natalie Swinehart, London White, Renata Wingert). 6, Wheaton (North), 48.82 (Christie Macris, Taliyah Sims, Anna Gordon, Kara MacKenzie). 7, Chicago (Marist), 49.43 (Payton Ross, Ashlin Pazkil, Kaylin Strahan, Grace Misiunas). 8, Skokie (Niles North), 49.94 (Ninawa Odicho, Maylee Ang-Henrickson, Mackenna Douglas, Rosalie Xavior).

100-Meter High Hurdles

Heat No. 1 — 1, La’Qwasis Stepney, Belleville (West), 14.63. 2, Macee Rivers, Belleville (West), 14.68. 3, Ari Afolabi, Chicago (St. Ignatius College Prep), 15.16. 4, Daryn Davis, Huntley, 15.37. 5, Kendal Only, Huntley, 15.37. 6, Hallee Thomas, Danville (H.S.), 15.42. 7, London White, LaGrange (Lyons), 15.62. 8, Tarshana Kimbrough, Hillside (Proviso West), 16.25.

Heat No. 2 — 1, Halle Bieber, Naperville (North), 14.54. 2, Brianna Barwick, DeKalb, 14.66. 3, Brittany Rainey, Dunlap, 14.85. 4, Jennah Rogers, Oswego (H.S.), 14.94. 5, Drue Polka, Fox Lake (Grant), 15.27. 6, Andie Granskog, Roselle (Lake Park), 15.50. 7, Audrey Lamphier, Moline (H.S.), 19.06. 8, Jacklynn Okereke, Evanston (Twp.), 19.85.

Heat No. 3 — 1, Kayla Walters, Bolingbrook, 14.29. 2, Erin Oleksak, Palatine (H.S.), 14.58. 3, Jasmyn Hunter, Flossmoor (Homewood-F.), 14.82. 4, Arryona Simmons, South Holland (Thornwood), 14.83. 5, Nosa Igiehon, Wheeling, 15.62. 6, Cloey Fare, Machesney Park (Harlem), 15.63. 7, Nakayla Morgan, Chicago Heights (Bloom Twp.), 15.79. 8, Natalia Kurowska, Park Ridge (Maine South), 17.01.

Heat No. 4 — 1, Victoria Spagnola, Aurora (West Aurora), 14.22. 2, Kaylah McCall, Flossmoor (Homewood-F.), 14.22. 3, Katie Sciarini, Frankfort (Lincoln-Way East), 14.96. 4, Monica Bradford, Oak Park (O.P.-River Forest), 14.97. 5, Aaliyah Thomas, Belleville (East), 15.02. 6, Gretchen Quinn, Lake Zurich, 15.30. 7, Savanna Santore, Plainfield (North), 19.70.

100-Meter Dash

Heat No. 1 — 1, Ameia Wilson, Danville (H.S.), 12.15. 2, Ayanna Tommy, Antioch, 12.33. 3, Janii Jenkins, Gurnee (Warren), 12.37. 4, Ranyah Hodges, Harvey (Thornton), 12.51. 5, Hannah Bilodeau, Machesney Park (Harlem), 12.66. 6, Toni Rush, Granite City, 12.69. 7, Sydney Dumas, DeKalb, 12.82. 8, Savannah Morgan, Crystal Lake (South), 12.93.

Heat No. 2 — 1, Kiara Pauli, Dunlap, 12.27. 2, Allysa Fryer, Chicago Heights (Bloom Twp.), 12.41. 3, Sydney Robinson, Chicago (Whitney Young), 12.42. 4, Renee Raglin, Alton (Sr.), 12.53. 5, Tianni Marshall, Chicago (Kenwood), 12.61. 6, Jessica Coughlin, Belleville (West), 12.68. 7, Khari Thompkins, Mundelein (H.S.), 12.75. 8, Laniah Dennis, Chicago (Mother McAuley), 12.89.

Heat No. 3 — 1, Taylor Gilling, Highland Park, 11.65. 2, Lyn’Nikka Vance, Crete (C.-Monee), 12.03. 3, Rose Ogbuli, Plainfield (East), 12.34. 4, Trelyn Newkirk, Flossmoor (Homewood-F.), 12.43. 5, Megan Pittington, Moline (H.S.), 12.54. 6, Bisola Bello, Hoffman Estates (H.S.), 12.54.

Heat No. 4 — 1, Kaylah McCall, Flossmoor (Homewood-F.), 12.12. 2, Jeanea Epps, Alton (Sr.), 12.33. 3, Nicole Nguyen, Wheeling, 12.33. 4, Itzel Garcia, Aurora (Waubonsie Valley), 12.50. 5, Addison Bendery, Wilmette (Loyola Academy), 12.52. 6, Huda Hussaini, Glen Ellyn (Glenbard West), 12.61.

800-Meter Run

Heat No. 1 — 1, Marne Sullivan, Winnetka (New Trier), 2:12.90. 2, Claire Hill, Naperville (North), 2:13.68. 3, Bella Pisani, Hinsdale (Central), 2:16.97. 4, Macy Priess, Dunlap, 2:19.06. 5, Madeline Miller, Edwardsville (H.S.), 2:21.40. 6, Breanna Sheldon, Machesney Park (Harlem), 2:21.47. 7, Brielle Morris, Orland Park (Sandburg), 2:22.19. 8, Madison Polinski, Lockport (Twp.), 2:25.63.

Heat No. 2 — 1, Janae Dean, Hoffman Estates (H.S.), 2:13.86. 2, Erin Reidy, Downers Grove (South), 2:14.33. 3, Audrey Allman, Glen Ellyn (Glenbard West), 2:14.78. 4, Jordyn Miller, Mundelein (H.S.), 2:16.46. 5, Ella Hale, Oswego (H.S.), 2:18.02. 6, Lexi Affolter, Chicago (St. Ignatius College Prep), 2:22.02. 7, Danielle Schultz, Belleville (East), 2:22.24. 8, Hayley Burk, Lake Zurich, 2:28.47.

Heat No. 3 — 1, Katelynne Hart, Glen Ellyn (Glenbard West), 2:11.78. 2, Olivia Schmitt, Lake Villa (Lakes), 2:11.84. 3, Kaylie Politza, Lemont (H.S.), 2:13.48. 4, Emma Braband, Winnetka (New Trier), 2:17.71. 5, Naomi Ruff, South Elgin, 2:19.63. 6, Rachel Richtman, Maple Park (Kaneland), 2:20.59. 7, Julia Finegan, Palatine (Fremd), 2:22.28. 8, Mary Grace Lansing, LaGrange (Lyons), 2:23.13. 9, Hannah Thompson, Oak Park (O.P.-River Forest), 2:26.32.

4×200-Meter Relay

Heat No. 1 — 1, South Holland (Thornwood), 1:41.22 (India Holmes, Victoria Abuwa, Macaiah Cook, Arryona Simmons). 2, Harvey (Thornton), 1:41.46 (Damiyah Morgan, Linda Griffith, Makaila Johnson, Ranyah Hodges). 3, Belleville (West), 1:41.50 (Makayla Melvin, Macee Rivers, Kiyarah McMillian, Kelvi Searcy). 4, Skokie (Niles North), 1:42.93 (Ninawa Odicho, Mackenna Douglas, Maylee Ang-Henrickson, Rosalie Xavior). 5, Huntley, 1:43.73 (Taryn Sargent, Melissa Aninagyei_Bonsu, Jenna Belonax, Ola Oladipo). 6, Wilmette (Loyola Academy), 1:44.10 (Nora Lyons, Brooke Fitzgerald, Arianna Awdisho, Addison Bendery). 7, Chicago (Mother McAuley), 1:52.78 (Amaya Ratliff, Laniah Dennis, Jordan Worix, Makayla Moss). –, LaGrange (Lyons), DQ (Kyla Miller, Natalie Swinehart, Cate Judy, Renata Wingert).

Heat No. 2 — 1, Belleville (East), 1:40.47 (Laila Graham, Aaliyah Thomas, Saadiya Mitchell, Sunnie Collins). 2, Chicago (Kenwood), 1:40.94 (Sydney Weaver, Asha Powell, Zakiya Johnson, Tianni Marshall). 3, Barrington, 1:43.74 (Olivia Helmer, Gabby Cossio, Reagan Pokorny, Kathleen Baker). 4, Machesney Park (Harlem), 1:44.25 (Kahleea Washington, Zakia Buchanan, Bailee Blecker, Hannah Bilodeau). 5, Chicago (St. Ignatius College Prep), 1:44.28 (Gabriela Meschino, Zoe Tsokolas, Maddie Semmer, Ari Afolabi). 6, Chicago (Whitney Young), 1:44.80 (Lovie Annafi, Madison Saunders, Rachel Robinson, Sydney Robinson). 7, Plainfield (North), 1:44.94 (Savanna Santore, Aja Bradshaw, Kayla Campbell, Jeneau McClain).

Heat No. 3 — 1, Chicago Heights (Bloom Twp.), 1:40.40 (Allysa Fryer, Tajana Sims, Kayla Griggs, Janea Gardner). 2, Evanston (Twp.), 1:41.40 (Rikki Gray, Gabrielle Calixte, Ariel Logan, Dystonae Clark). 3, Dunlap, 1:42.75 (Brittany Rainey, Sydnie Hatch, Allison McFadden, Kiara Pauli). 4, Aurora (Waubonsie Valley), 1:42.99 (Alea Mitchell, Shariah Wright, Faith Skeete, Itzel Garcia). 5, Mt. Prospect (Prospect), 1:43.23 (Daria Tersina, Samantha Berman, Eileen Deines, Ellen Sherwood). 6, Gurnee (Warren), 1:46.11 (Jada Vaughn, Kayleigh Glickley, Jessica Randolph, Jataia Harris). 7, Downers Grove (North), 1:46.41 (Celeste Bonga, Elisabeth Mooney, Mia Bowers, Lillian Johnson).

Heat No. 4 — 1, Flossmoor (Homewood-F.), 1:40.40 (Kaylah McCall, Alicia Adams, Trelyn Newkirk, Akela White). 2, Frankfort (Lincoln-Way East), 1:42.57 (Ore Ajifolokun, Ibukun Ajifolokun, Sophia Barnard, Mariam Azeez). 3, Rock Island (H.S.), 1:43.63 (Daviona Hearn, Mirsa Boyer, Najah Vesey, Jayla Hathorn). 4, Wheaton (North), 1:44.74 (Christie Macris, Anna Gordon, Kara MacKenzie, Leeya Zander). 5, Carol Stream (Glenbard North), 1:45.50 (Brenda Nguyen, Jahnae McCain, Akira Lebron, SaToriya Henderson). 6, Aurora (West Aurora), 1:46.65 (Savanna Ming, Rashida Naylor, Grace Iranloye, Nia Wood). –, Naperville (North), DQ (Annie Bieber, Avery Smith, Vanessa Lee, Annie Brandt).

400-Meter Dash

Heat No. 1 — 1, MiKenna Robinson, Naperville (Neuqua Valley), 56.35. 2, Taylor Wright, Frankfort (Lincoln-Way East), 57.16. 3, Alexis Knight, Wheeling, 58.18. 4, Kayla Bell, Lansing (Thornton Fractional South), 58.53. 5, Kailah Carter, Normal (Community), 58.54. 6, Marissa Valentini, Mt. Prospect (Prospect), 58.95. 7, April Poskus, Palos Hills (Stagg), 1:02.15. 8, Sanaa Parker, Hillside (Proviso West), 1:05.75.

Heat No. 2 — 1, Ashanti Denton, Flossmoor (Homewood-F.), 55.88. 2, Amaiya Barnes, Flossmoor (Homewood-F.), 57.47. 3, Megan Pittington, Moline (H.S.), 57.98. 4, Olivia Schmitt, Lake Villa (Lakes), 58.06. 5, Aaliyah Collier, Glen Ellyn (Glenbard West), 58.19. 6, Rosalie Xavior, Skokie (Niles North), 58.99. 7, Lauren Schiele, Rolling Meadows, 59.04. 8, Lizzy Hoenes, Dunlap, 59.96. 9, Leah Hillard, Maywood (Proviso East), 1:00.23.

Heat No. 3 — 1, Dajour Miles, Aurora (West Aurora), 55.15. 2, Janii Jenkins, Gurnee (Warren), 56.36. 3, Tesa Roberts, Chicago (Brooks), 57.16. 4, Sydney Mark, Lake Zurich, 58.79. 5, Jessica Coughlin, Belleville (West), 59.22. 6, Emily Hwang, Chicago (St. Ignatius College Prep), 59.23. 7, Ninawa Odicho, Skokie (Niles North), 59.52. 8, Alana Berry, Chicago (Whitney Young), 59.76. 9, Khari Thompkins, Mundelein (H.S.), 1:00.11.

300-Meter Low Hurdles

Heat No. 1 — 1, Trinity Allen, Plainfield (South), 45.08. 2, Lauren Ferguson, Springfield (H.S.), 45.25. 3, Erin Oleksak, Palatine (H.S.), 45.74. 4, Tarshana Kimbrough, Hillside (Proviso West), 46.24. 5, Claire Haas, Wheaton (W. Warrenville South), 46.30. 6, London White, LaGrange (Lyons), 46.77. 7, Savanna Santore, Plainfield (North), 49.31. 8, Nyarai Terry, Calumet City (Thornton Fractional North), 52.92.

Heat No. 2 — 1, Halle Bieber, Naperville (North), 44.07. 2, Kayla Walters, Bolingbrook, 44.40. 3, Essence Winters, Belleville (East), 44.76. 4, Zoie Richardson, Deerfield (H.S.), 45.59. 5, Sydney Leonardi, Lake Forest (H.S.), 45.65. 6, Linda Griffith, Harvey (Thornton), 45.68. 7, Ayah Mustafa, Flossmoor (Homewood-F.), 45.86. 8, Nicole Nguyen, Wheeling, 53.05.

Heat No. 3 — 1, Arryona Simmons, South Holland (Thornwood), 44.53. 2, Victoria Spagnola, Aurora (West Aurora), 44.60. 3, Gabby Cossio, Barrington, 44.91. 4, Katie Sciarini, Frankfort (Lincoln-Way East), 45.06. 5, Haley Dahl, Belvidere (North), 45.85. 6, Drue Polka, Fox Lake (Grant), 47.36. 7, Kasia Szkaradek, Roselle (Lake Park), 47.54. 8, Jasmyn Hunter, Flossmoor (Homewood-F.), 49.37. –, Brianna Barwick, DeKalb, FS.

1600-Meter Run

Heat No. 1 — 1, Emma Watcke, Hinsdale (Central), 4:57.88. 2, Alyssa Norris, Barrington, 4:59.53. 3, Sarah May, Elmhurst (York), 5:00.41. 4, Isabelle Christiansen, Oswego (H.S.), 5:00.45. 5, Souleya Ibrahim, Chicago (Mather), 5:00.63. 6, Abby Korak, Edwardsville (H.S.), 5:00.92. 7, Alex Morris, Naperville (North), 5:01.20. 8, Victoria Palma, Villa Park (Willowbrook), 5:03.73. 9, Paige Arseneau, Pekin, 5:09.30. 10, Bridget Forbes, Winnetka (New Trier), 5:09.90. 11, Abby Osterlund, Evanston (Twp.), 5:11.29. 12, Josephine Welin, Oak Park (O.P.-River Forest), 5:17.14. 13, Jenna Couwenhoven, Frankfort (Lincoln-Way East), 5:28.17.

Heat No. 2 — 1, Katelynne Hart, Glen Ellyn (Glenbard West), 4:53.04. 2, Brooke Stromsland, Lake Villa (Lakes), 4:57.00. 3, Samantha Poglitsch, Wheaton (W. Warrenville South), 4:57.02. 4, Katherine Olsen, DeKalb, 4:57.39. 5, Molly FitzPatrick, Barrington, 4:58.40. 6, Ella Behrens, Chicago (Whitney Young), 4:58.91. 7, Katrina Schlenker, Batavia, 5:01.05. 8, Katie Hohe, Glen Ellyn (Glenbard West), 5:01.18. 9, Campbell Petersen, Naperville (North), 5:01.37. 10, Brielle Rochester, Libertyville, 5:04.00. 11, Kennedy Warden, Downers Grove (South), 5:08.03. 12, Mackenzie Brownrigg, New Lenox (Lincoln-Way Central), 5:13.30. 13, Emily Eberhart, Yorkville (H.S.), 5:15.83. 14, Allison Drage, Cary (C.-Grove), 5:29.66.

200-Meter Dash

Heat No. 1 — 1, Taylor Gilling, Highland Park, 24.17. 2, Janea Gardner, Chicago Heights (Bloom Twp.), 25.09. 3, Akela White, Flossmoor (Homewood-F.), 25.48. 4, Allysa Fryer, Chicago Heights (Bloom Twp.), 25.87. 5, Sydney Robinson, Chicago (Whitney Young), 26.05. 6, Kayla Bell, Lansing (Thornton Fractional South), 26.31. 7, Nadia Baraglia, Algonquin (Jacobs), 26.47. 8, Maia Hadaway, Evanston (Twp.), 26.47.

Heat No. 2 — 1, Zakiya Johnson, Chicago (Kenwood), 25.03. 2, Kiara Pauli, Dunlap, 25.25. 3, Janii Jenkins, Gurnee (Warren), 25.49. 4, Arryona Simmons, South Holland (Thornwood), 25.62. 5, Ayanna Tommy, Antioch, 25.77. 6, Halle Bieber, Naperville (North), 26.21. 7, Natalie Swinehart, LaGrange (Lyons), 26.35.

Heat No. 3 — 1, Lyn’Nikka Vance, Crete (C.-Monee), 24.65. 2, Alexis Knight, Wheeling, 25.48. 3, Makayla Melvin, Belleville (West), 25.74. 4, Leeya Zander, Wheaton (North), 25.95. 5, Dakota Lyons, Libertyville, 26.35. 6, Jessica Coughlin, Belleville (West), 26.67.

Heat No. 4 — 1, Ameia Wilson, Danville (H.S.), 24.42. 2, Dajour Miles, Aurora (West Aurora), 24.98. 3, Trelyn Newkirk, Flossmoor (Homewood-F.), 25.32. 4, Aaniyah McCalister, Hoffman Estates (H.S.), 25.81. 5, MiKenna Robinson, Naperville (Neuqua Valley), 25.84. 6, Huda Hussaini, Glen Ellyn (Glenbard West), 25.90. 7, Jennah Rogers, Oswego (H.S.), 26.05.

4×400-Meter Relay

Heat No. 1 — 1, Hoffman Estates (H.S.), 3:55.77 (Janae Dean, Nikki Rong, Mikkaela Palmer, Anna Miller). 2, Evanston (Twp.), 3:55.79 (Rikki Gray, Gabrielle Calixte, Gabrielle Horton, Hannah Lipman). 3, Belleville (East), 3:58.11 (Laila Graham, Danae Conway, Gabrielle Griggs, Essence Winters). 4, Glen Ellyn (Glenbard West), 3:58.44 (Ava Powell, Audrey Allman, Katelynne Hart, Katie Whyte). 5, Skokie (Niles North), 3:58.93 (Maylee Ang-Henrickson, Mackenna Douglas, Ninawa Odicho, Rosalie Xavior). 6, St. Charles (East), 3:59.11 (Lauren Swartz, Makenna Brown, Torrie Kortan, Emily Nichols). 7, Batavia, 4:05.80 (Davinia Wilson, Tsunami Smith, Sabrina Schlenker, Katrina Schlenker). 8, Mt. Prospect (Prospect), 4:14.33 (Eileen Deines, Samantha Berman, Elena Barbaric, Ellen Sherwood).

Heat No. 2 — 1, Winnetka (New Trier), 3:55.98 (Sydney Kunkler, Bridget Vitu, Emma Braband, Marne Sullivan). 2, Machesney Park (Harlem), 4:00.35 (Hannah Bilodeau, Bailee Blecker, Kahleea Washington, Breanna Sheldon). 3, Oswego (H.S.), 4:00.91 (Jenelle Rogers, Caitlin Guist, Raven Robinson, Jazmin Visor). 4, Chicago (Kenwood), 4:01.50 (Tianni Marshall, Nilah Jones, Sydney Weaver, Zakiya Johnson). 5, Chicago (Lane), 4:01.91 (Katie Burns, Hannah Vandermuluen, Laine Sullivan, Daniela Martinez). 6, Maywood (Proviso East), 4:07.55 (Moneesha Gay, Aniyah Davis, Kara Floyd, Leah Hillard). 7, Minooka, 4:07.91 (Cierra Bachmann, Emily Johnson, Vivian Van Eck, Kathryn Cichon). 8, Lake Villa (Lakes), 4:16.27 (Megan Knuettel, Chloe Hoffman, Josephine Synovic, Amber Campbell). –, Chicago (Whitney Young), DQ (Allie Counts, Lodnon Gibson-Purcell, River Curry, Alana Berry).

Heat No. 3 — 1, Flossmoor (Homewood-F.), 3:48.61 (Alexandria Edison, Ayah Mustafa, Ashanti Denton, Amaiya Barnes). 2, Frankfort (Lincoln-Way East), 3:52.22 (Taylor Wright, Ibukun Ajifolokun, Katie Sciarini, Sophia Barnard). 3, Barrington, 3:56.67 (Olivia Helmer, Kathleen Baker, Breanne Dunn, Gabby Cossio). 4, LaGrange (Lyons), 3:57.24 (Renata Wingert, Lizzie Scotty, Madeline Cranny, Cate Judy). 5, Naperville (North), 4:02.02 (Natalie Walsh, Jillian Carroll, Campbell Petersen, Claire Hill). 6, Dunlap, 4:05.09 (Tatum Hussey, Sydnie Hatch, Addison Walker, Lizzy Hoenes). 7, Huntley, 4:05.35 (Jenna Belonax, Sabrina Krog, Mary Raclawski, Ola Oladipo). 8, Wilmette (Loyola Academy), 4:06.57 (Anne Santangelo, Addison Bendery, Arianna Awdisho, Eva Holton). 9, Belleville (West), 4:09.45 (Kenyatta Divine, Laila Searcy, Jessica Coughlin, Makayla Melvin).

___ Qualifiers for Saturday’s Finals

___

Please follow and like us: