2015 AP ALL-CENTRAL DISTRICT FOOTBALL TEAM

Local News

COLUMBUS, Ohio (AP) — The 2015 Associated Press All-Southeast District football teams, as selected by a media panel from the district:

(Note: This region has no Division I schools and only one Division II school, limiting selections for that division.)

DIVISION I

First team

Offense

Ends-Martee Morse, Reynoldsburg, 6-foot-11, 185 pounds, sr.; Jacob O’Donnell, Lewis Center Olentangy, 6-0, 175, sr.; Noah Stephens, Grove City Central Crossing, 6-4, 205, sr. Linemen-A.J. Arcuri, Powell Olentangy Liberty, 6-6, 250, sr.; Kyle Bessen, Hilliard Davidson, 6-0, 275, sr.; Luke Campbell, Lewis Center Olentangy, 6-4, 270, sr.; Alex Gellerstedt, Dublin Coffman, 6-7, 278, sr.; Gunnar Vogel, Westerville South, 6-6, 285, sr. Quarterback-Deeb Haber, Lewis Center Olentangy, 6-2, 190, sr. Backs-Ryan Fitchpatrick, Lancaster, 5-10, 225, sr.; Jaelen Gill, Westerville South, 6-0, 170, so.; Benny Snell, Westerville Central, 6-0, 212, sr. Kicker-Brady Whittekind, Hilliard Bradley, 6-0, 175, sr.

Defense

Linemen-Jonathon Cooper, Gahanna Lincoln, 6-4, 235, sr.; Chris Crumb, Lewis Center Olentangy, 6-1, 265, sr.; Dillon Denault, Lancaster, 6-3, 245, sr.; Kameron Teacher, Grove City Central Crossing, 6-1, 265, sr. Linebackers-Braeden Hook, Hilliard Darby, 6-1, 195, sr.; Isaac McKinney, Dublin Coffman, 6-0, 180, sr.; Ryan Tuchow, Hilliard Davidson, 5-11, 205, sr.; Chris Wall, Hilliard Bradley, 5-10, 200, sr. Backs-Seth Currens, Pickerington Central, 6-3, 215, sr.; Troy Speakman, Grove City Central Crossing, 6-0, 165, sr.; Brendon White, Powell Olentangy Liberty, 6-1, 195, jr.; Marcus Williamson, Westerville South, 5-10, 170, jr. Punter-Nathan Snyder, Marysville, 6-4, 210, jr.

Offensive player of the year: Benny Snell, Westerville Central.

Defensive player of the year: Jonathon Cooper, Gahanna Lincoln.

Coach of the year: Buddy White, Reynoldsburg.

Second team

Offense

Ends-Eric Bradford, Dublin Coffman, 5-7, 160, sr.; Kory Taylor, Hilliard Bradley, 6-5, 195, so.; Johnny Wiseman, Powell Olentangy Liberty, 5-10, 160, so. Linemen-Drew Cockerham, Pickerington Central, 6-3, 275, sr.; Dylan Day, Hilliard Davidson, 6-1, 210, sr.; Keegan Ferrell, Hilliard Darby, 5-10, 250, jr.; C.J. Johnson, Upper Arlington, 6-4, 285, sr.; Luke Sheridan, Lancaster, 6-2, 240, jr. Quarterback-Nick Powers, Hilliard Darby, 6-2, 195, sr. Backs-Colter Bass, Grove City Central Crossing, 5-11, 180, sr.; Danny Logan, Upper Arlington, 6-0, 190, sr.; Ryan Royer, Hilliard Davidson, 5-10, 189, jr. Kicker-Jacob Bell, Lewis Center Olentangy, 6-1, 175, sr.

Defense

Linemen-Nigel Chatman, Reynoldsburg, 6-0, 255, sr.; Jake Harms, Hilliard Darby, 6-0, 210, sr.; Cole Pirwitz, Upper Arlington, 6-4, 240, sr.; Steven Wolfe, Marysville, 6-1, 220, jr. Linebackers-Jaylin Bannerman, Pickerington Central, 6-5, 215, sr.; Eric Deluse, Lancaster, 6-1, 200, sr.; Griffin Grady, Dublin Coffman, 6-3, 205, sr.; Andrew Kozman, Hilliard Davidson, 6-0, 195, sr. Backs-Jordin Brown, Grove City, 6-0, 180, sr.; Tyrece Speaight, Upper Arlington, 5-11, 190, sr.; Ashton Walker, Lancaster, 5-7, 150, sr.; Andrew Wallace, Westerville Central, 6-2, 195, sr. Punter-Tanner Harding, Gahanna Lincoln, 5-10, 170, sr.

Special mention

Cael Baker, Gahanna Lincoln; Nathan Barko, Reynoldsburg; Noah Burk, Pickerington Central; EJ Caldwell, Upper Arlington; Jeremiah Campbell, Gahanna Lincoln; Clay Carrel, Galloway Westland; Jalen Carter-Henley, Westerville Central; J.D. Dayhuff, Lewis Center Olentangy Orange; Derek Dunnagan, Hilliard Bradley; Ryan Edwards, Lancaster; Jimmy Elmurr, Lewis Center Olentangy; Jeremy Ford, Grove City; Drew Hawley, Pickerington Central; Zack Hazlett, Dublin Jerome; Gunnar Hoak, Dublin Coffman; Tyler Houston, Lewis Center Olentangy Orange; Jordan Humphrey, Westerville South; Jake Kaiser, Grove City Central Crossing; Joe Kendrick, Dublin Coffman; Ryan Kennedy, Westerville Central; Alex Lando, Powell Olentangy Liberty; Robert LeFevre, Hilliard Davidson; Tyler Lichter, Lewis Center Olentangy Orange; Cole Mathias, Reynoldsburg; Devon McMillin, Pickerington Central; Tre Morgan, Grove City; Vince Murdocco, Upper Arlington; Mason Myers, Upper Arlington; Will Phillis, Hilliard Bradley; Jayme Randolph, Newark; Jared Rapp, Hilliard Bradley; Chase Richardson, Newark; Jayme Richardson, Newark; Brady Rothgeb, Dublin Coffman; Travis Sanders, Thomas Worthington; Blake Sawicki, Hilliard Darby; Mason Schmeling, Hilliard Darby; Pierce Scott, Marysville; Blake Skuratowicz, Lewis Center Olentangy Orange; Drew Smith, Lancaster; Caleb Stoneburner, Dublin Coffman; Zac Uphouse, Hilliard Davidson; Deric Williamson, Grove City Central Crossing; Cameron Young, Reynoldsburg.

Honorable mention

Obi Anunike, Lewis Center Olentangy; Ryan Beardsley, Dublin Coffman; Rahim Benton, Lewis Center Olentangy; Nate Brock, Powell Olentangy Liberty; Nick DeWolf, Hilliard Bradley; Abdul Diallo, Galloway Westland; Alex Draime, Lewis Center Olentangy; Will Fowler, Powell Olentangy Liberty; Connor Gessells, Pickerington North; Ashton Gilkey, Newark; Trenton Gillison, Pickerington Central; Shea Goss, Lancaster; Jack Hamilton, Dublin Coffman; Thomas Henderson, Dublin Jerome; Xavier Henderson, Pickerington Central; Jack Klein, Hilliard Davidson; B.J. James, Pickerington North; Jacob Jenkusky, Lewis Center Olentangy; Cole Kaparos, Upper Arlington; Cam Kennedy, Lewis Center Olentangy; Casey Kirk, Dublin Coffman; Charlie Kneessi, Thomas Worthington; Daniel Kreuzer, Westerville Central; Willie Lewis, Hilliard Darby; Daniel Lex, Dublin Jerome; Michael Lowery, Pickerington North; Blake Luebben, Grove City Central Crossing; Chris Lyles, Thomas Worthington; Gavin Lyon, Westerville Central; Trey Mayes, Galloway Westland; Nic Melsop, Lewis Center Olentangy Orange; Matt Mickens, Galloway Westland; Josh Miller, Dublin Jerome; Christian Miranda, Grove City Central Crossing; Koran Montague, Grove City Central Crossing; Seth O’Neal, Lewis Center Olentangy; Lekan Oseni, Grove City Central Crossing; Ryan Peoples, Grove City Central Crossing; Drew Rosi, Powell Olentangy Liberty; Jacob Ross, Hilliard Davidson; James Schneider, Westerville Central; Adjrain Settler, Galloway Westland; Mason Shimmel, Grove City Central Crossing; Tremayne Smith, Gahanna Lincoln; Tim Sullivan, Grove City; Julien Turner, Pickerington North; Albert Van Fossen, Lewis Center Olentangy Orange; Zach Wachalec, Westerville South; Jeremiah Wood, Pickerington Central.

DIVISION II

First team

Offense

Ends-Nate Davis, Mount Vernon, 5-9, 165, sr.; Seth Dawkins, Columbus Franklin Heights. 6-3, 205, sr.; Alex Miles, Pataskala Watkins Memorial, 6-4, 190, sr. Tight end-Tarik Wright, Columbus Walnut Ridge, 6-3, 258, sr. Linemen-Jordan Coulter, Pataskala Licking Heights, 6-2, 260, jr.; Ethan Hale, Sunbury Big Walnut, 6-2, 270, sr.; Tommy Lee, New Albany, 6-2, 240, sr.; Michael Robinson, Columbus Briggs, 6-3, 275, sr.; Carson Van Lynn, Worthington Kilbourne, 6-6, 230, jr. Quarterback-Westley Brandon, Pataskala Watkins Memorial, 6-3, 190, sr. Backs-Brenden Knox, Columbus Franklin Heights, 6-0, 205, jr.; Victor White, New Albany, 5-9, 175, jr.; Isaiah Young, Worthington Kilbourne, 5-10, 190, sr. Kicker-Cory Barnett, Ashville Teays Valley, 6-1, 175, sr.

Defense

Linemen-Neal Davis, Ashville Teays Valley, 6-1, 285, sr.; Taylor Hill, Columbus St. Charles, 6-1, 240, sr.; Je’Len Olbrantz, Canal Winchester, 6-4, 250, sr.; Antonio Shelton, Westerville North, 6-3, 275, sr. Linebackers-Malik Harrison, Columbus Walnut Ridge, 6-4, 215, sr.; Domonique Powers, Columbus Northland, 6-1, 200, sr.; Jordan Scott, Marion Harding, 6-3, 230, sr.; Ethan Tucky, Delaware Hayes, 6-3, 230, sr. Backs-Michael Ayers, Columbus Walnut Ridge, 6-3, 180, jr.; Cameron Johnson, Pataskala Watkins Memorial, 6-0, 165, sr.; Davionn Johnson, Columbus St. Charles, 5-11, 170, jr.; London Pearson, Pataskala Licking Heights, 6-0, 180, sr. Punter-Thomas Wilson, Worthington Kilbourne, 5-9, 205, so.

Offensive player of the year: Seth Dawkins, Columbus Franklin Heights

Defensive player of the year: Ethan Tucky, Delaware Hayes

Coach of the year: Darren Waters, Pataskala Licking Heights

Second team

Offense

Ends-Jeremiah Jackson, Columbus Mifflin, 6-0, 185, so.; Cam Marshall, Columbus Briggs, 5-7, 140, sr.; Garth Medors, Pataskala Watkins Memorial, 5-8, 155, jr. Linemen-Arius Griffin, Columbus Walnut Ridge, 6-3, 310, jr.; Dan Jones, Canal Winchester, 6-3, 250, jr.; Patrick McPherson, Columbus St. Charles, 6-2, 290, sr.; Tyler Poeschel, Columbus Briggs, 6-1, 290, sr.; Brian Zimmerman, Dublin Scioto, 5-10, 245, jr. Quarterback-Mason Williams, Mount Vernon, 6-3, 190, sr. Backs-Titus Douglas, Marion Harding, 5-9, 155, so.; Josh Stoner, Worthington Kilbourne, 5-11, 195, sr.; Byron White, Columbus West, 6-0, 190, sr. Kicker-Corey Hare, Pataskala Watkins Memorial, 5-10, 185, sr.

Defense

Linemen-Brandon Evans, Ashville Teays Valley, 6-2, 230, sr.; Keyan Herrell, Marion Harding, 6-4, 230, sr.; Zach Jenkins, Pataskala Watkins Memorial, 6-3, 270, sr.; Rex Miles, Pataskala Watkins Memorial, 6-3, 190, sr. Linebackers-Colton Carroll, Ashville Teays Valley, 5-11, 185, sr.; L.A. Kelly, Pataskala Licking Heights, 6-1, 190, jr.; Jayson Little, Groveport Madison, 5-11, 215, jr.; Andrew Malick, Westerville North, 6-0, 210, sr. Backs-Bobby Broomfield, Pataskala Watkins Memorial, 6-2, 180, sr.; Josh Hyatt, Delaware Hayes, 6-3, 185, sr.; Eric Klopfenstein, New Albany, 6-4, 185, sr.; Nate Thacker, Pataskala Licking Heights, 5-10, 175, sr. Punter-Will Groeber, Columbus St. Charles, 5-10, 165, sr.

Special mention

Dylan Akers, Columbus Franklin Heights; Gabe Caldwell, Pataskala Licking Heights; Davey Chamberlain, New Albany; Evan Garcia, Sunbury Big Walnut; Kaleb Goad, Pataskala Watkins Memorial; Josiah Harrell, Pataskala Licking Heights; Freddie Hart, Mount Vernon; Dakota Holtzclaw, Worthington Kilbourne; AJ Houchins, Columbus Briggs; Brailon Hunter, Columbus Walnut Ridge; Wills Hutras, Dublin Scioto; T.J. Jefferson, Marion Harding; Moussa Kaba, Columbus Northland; Wayne Lambert, Sunbury Big Walnut; Mose’ Lattimore, Columbus West; Kevin Leary, Columbus St. Charles; Ras Lumpkins, Dublin Scioto; Tyson Miles, Columbus Briggs; Drew Pennington, Ashville Teays Valley; Kapone Richardson, Columbus Briggs; Greg Scarpitti, Columbus St. Charles; Christian Scase, Franklin Heights; Trevor Thompson, Canal Winchester; Nick Tiell, Canal Winchester; Jack Trombetti, Worthington Kilbourne; Justin Vance, Columbus Walnut Ridge; Hunter Wellman, Ashville Teays Valley; Austin Wolfe, Canal Winchester;

Honorable mention

Kameron Brown, Columbus Walnut Ridge; Donovan Chhoum, Sunbury Big Walnut; Brandon Coleman, Ashville Teays Valley; Casey Cook, Canal Winchester; Mason Cullen, Columbus Briggs; Nick Dewberry, New Albany; Zach Distelhorst, Columbus Briggs; Nick Hill, Worthington Kilbourne; Malik Jolly, Groveport Madison; Charlie Klinedinst, Sunbury Big Walnut; Jake Langkamp, Pataskala Licking Heights; Andrew Malick, Westerville North; Parker McGlothlin, Franklin Heights; Cullen Moore, Delaware Hayes; James Morgan, Franklin Heights; Abe Myers, Sunbury Big Walnut; Jestin Penn, Dublin Scioto; Jacob Robertson, Canal Winchester; Paul Robinson, Groveport Madison; Joey Rolwing, New Albany; Joey Schooley, Sunbury Big Walnut; Reece Schuetz, Dublin Scioto; Zack Shirk, New Albany; Chris Silber, Columbus St. Charles; Otis Smith, Columbus St. Charles; Kam Stephens, Columbus Briggs; C.J. Towns, Groveport Madison; Cody Valrance, Mount Vernon; Joe Wallace, Dublin Scioto; Austin Wolfe, Canal Winchester; Itika Wynn, Columbus Mifflin; Kalib Younger, Columbus Walnut Ridge.

DIVISION III

First team

Offense

Ends-Gabe Miller, Delaware Buckeye Valley, 5-11, 170, sr.; Rodell Rahmann, Columbus Beechcroft, 6-3, 205, sr.; Aidan Tuttle, Columbus Whetstone, 6-0, 175, sr. Tight end-Michael Schweitzer, Columbus Watterson, 6-4, 226, sr. Linemen-John Corcella, Bexley, 5-10, 170, jr.; Chad Douglas, Columbus Independence, 6-1, 270, so.; Travis Geiger, Marion-Franklin, 6-5, 301, so.; Aarin Smoot-Baker, Columbus Beechcroft, 6-3, 245, jr.; Christian Swauger, Columbus Hamilton Township, 6-1, 280, sr. Quarterback-Patrick Robinson, Columbus Hamilton Township, 5-8, 174, jr. Backs-Ronnie Kuipers, Columbus Independence, 5-11, 170, sr.; Derrione Leeper, Columbus Marion Franklin, 5-10, 225, sr.; Rico Truss, Bexley, 5-11, 170, sr. Kicker-Dominic DiMaccio, Columbus DeSales, 5-8, 160, jr.

Defense

Linemen-Adam Gilles, Columbus Watterson, 6-2, 208, sr.; Izzy Keller, Bexley, 6-1, 235, sr.; Derrius Mullins, Columbus DeSales, 6-4, 315, jr.; Jeffrey Owens, Columbus Eastmoor Academy, 6-2, 230, sr. Linebackers-Ryan Corkrean, Columbus DeSales, 6-2, 215, jr.; Austin Jewell, Columbus Hamilton Township, 6-2, 195, jr.; Sam Lewis, Columbus Watterson, 6-1, 215, sr.; Jamari Walker, Columbus Marion-Franklin, 6-1, 255. Backs-Austin Andrews, Columbus DeSales, 6-0, 180, sr.; Nick Cooper, Delaware Buckeye Valley, 5-10, 155, sr.; Justin King, Columbus Marion-Franklin, 5-9,180, sr.; Jacob Long, Columbus Hamilton Township, 6-1, 185, sr. Punter-Quincy Colvin, Columbus Eastmoor Academy, 5-11, 245, sr.

Offensive player of the year: Ronnie Kuipers, Columbus Independence

Defensive player of the year: Jacob Long, Columbus Hamilton Township

Coach of the year: Nate Hillerich, Columbus Hamilton Township

Second team

Offense

Ends-Terry Johnson, Columbus Eastmoor Academy, 6-1, 160, sr.; Jacob Nagle, Bexley, 5-11, 175, sr.; Mike Phimmasone, Columbus Hamilton Township, 5-6, 151, sr. Linemen-Nick Kurek, Granville, 5-10, 230, jr.; Jackson Lee, Bexley, 6-1, 210, sr.; Eli Walls, Delaware Buckeye Valley, 6-2, 295, sr.; Gardon Wycoff, Delaware Buckeye Valley, 6-2, 215, sr. Quarterback-Jack Staggs, Columbus Whetstone, 6-3, 180, jr. Backs-Alonzo Booth, Columbus DeSales, 6-0, 235, jr.; Jake Gilmore, Columbus DeSales, 5-8, 185, sr.; Earl Redman, Whitehall Yearling, 5-8, 162, sr. Kicker-Sam Scharff, Delaware Buckeye Valley, 5-6, 150, sr.

Defense

Linemen-Mathieu Holt, Granville, 6-1, 180, jr.; Jacob Maynard, Columbus Hamilton Township, 6-2, 185, jr.; Jeremy Maynard, Columbus Hamilton Township, 6-2, 185, jr.; Neal Pradier, Columbus Linden McKinley, 6-4, 225, sr. Linebackers-Trevon Hughes, Columbus Eastmoor Academy, 5-10, 215, jr.; Dezujwann Robinson, Columbus South, 6-1, 185, jr.; Eu’Rell Turnage, Columbus Independence, 6-0, 185, jr.; Teren Wycoff, Delaware Buckeye Valley, 6-2, 215, so. Backs-Mikele Cumberland, Columbus Hamilton Township, 5-10, 162, jr.; Da’Sean Henry, Columbus Linden McKinley, 5-8, 140, jr.; Allen McMichael-Roberts, Columbus Marion-Franklin, 6-0, 185, sr.; Thaddeus Winston, Granville, 6-0, 185, sr. Punter-Macyah Fleming, Columbus Beechcroft, 6-4, 205, sr.

Special mention

Michael Auddino, Columbus Watterson; Anthony Balsimo, Columbus Hamilton Township; Cordell Calloway, Columbus Linden McKinley; Markel Drake, Columbus Marion-Franklin; Sean Early, Columbus Bexley; Logan Meyer, Bexley; Darrell Nicks, Columbus Whetstone; Kaa’Von Parker, Columbus Independence; Miles Poff, Columbus Whetstone; Keeshawn Ramsey, Columbus Eastmoor Academy; Landon Saulsberry, Columbus Marion-Franklin; Ibrahim Sesay, Columbus Whetstone; Shawn Snyder, Columbus DeSales; Ben Spaulding, Delaware Buckeye Valley; Chase Towns, Columbus Watterson; Ty Van Fossen, Columbus DeSales; TaQuan Williams, Whitehall Yearling.

Honorable mention

Youssef Abou Hashish, Bexley; Austin Bowen, Columbus Hamilton Township; Andrew Bubnar, Granville; Wes Cochran, Delaware Buckeye Valley; Darius Echols, Columbus Centennial; Savon Edwards Jr., Columbus Eastmoor Academy; Micah Fleigel, Bexley; Parker Getz, Bexley; Luke Green-Lauber, Columbus Whetstone; Brandon Haley, Granvillle; T.J. Johnson, Columbus Whetstone; Timmy Leach, Columbus Centennial; Stephen Marcos, Columbus Watterson; Nigel McMillan, Columbus Eastmoor Academy; Jacob Mittman, Bexley; Darrell Nicks, Columbus Whetstone; Jared Noble, Columbus DeSales; Tyler Patterson, Columbus Centennial; Santino Peake, Columbus Independence; Jack Peterson, Granville; Mike Powers, Columbus Beechcroft; Jake Purdy, Granville; Derrion Sanders, Whitehall Yearling; Terrance Sealey, Columbus Marion-Franklin; Joe Sullens, Columbus Beechcroft; De’Zhan Townsend, Columbus Independence; DeShante Vaughn, Whitehall Yearling; Skylar Wilchowski, Whitehall Yearling; Jerrimi Williams, Columbus Whetstone.

DIVISION IV

First team

Offense

Ends-Rian Anderson, Columbus Hartley, 6-3, 180, sr.; Cameron Downs, Hebron Lakewood, 5-9, 150, jr.; Trey Pugh, Plain City Jonathan Alder, 6-5, 215, jr. Linemen-Thomas Casmir, Columbus Hartley, 6-0, 230, jr.; Jacob Jones, London, 6-3, 260, so.; Jeff Nogaj, Johnstown Monroe, 6-5, 325, jr.; Jaqui Vanmeter, Newark Licking Valley, 6-0, 270, sr.; Jacob Ware, Marengo Highland, 5-10, 265, sr. Quarterback-Aaron Latiolais, Heath, 5-9, 165, jr. Backs-Quri Hickman, Columbus Hartley, 5-10, 220, sr.; Michael Johnson, London, 6-3, 200, sr.; Jordan Leasure, Amanda-Clearcreek, 6-1, 204, sr. Kicker-Satchel Denton, Marengo Highland, 5-11, 170, jr.

Defense

Linemen-Zach Baker, Marengo Highland, 6-1, 220, jr.; Jonny Chatfield, Johnstown Monroe, 5-9, 225, sr.; Cody Howard, Carroll Bloom-Carroll, 6-0, 245, sr.; Elijah Senior, Heath, 5-10, 205, sr. Linebackers-Hayden Bullard, Johnstown Monroe, 5-11, 165, sr.; Nash Fry, Caledonia River Valley, 5-9, 175, jr.; Cody Kirkbride, Columbus Hartley, 6-3, 220, jr.; Garrett Robinson, Newark Licking Valley, 5-11, 195, sr. Backs-Elijah Brechbill, Newark Licking Valley, 5-10, 175, sr.; Devin Hessler, Caledonia River Valley, 5-9, 160, sr.; Richard Jones III, Columbus Hartley, 6-0, 175, sr.; Andrew Koening, Plain City Jonathan Alder, 6-3, 185, jr. Punter-Cody Workman, Johnstown Monroe, 5-11, 165, jr.

Offensive player of the year: Michael Johnson, London

Defensive player of the year: Cody Howard, Bloom-Carroll

Coach of the year: Brett Glass, Plain City Jonathan Alder

Second team

Offense

Ends-Carson Parsell, Caledonia River Valley, 6-0, 185, sr.; Simon Romine, Heath, 5-9, 145, so. Linemen-Alex Catalogna, Johnstown Monroe, 6-3, 325, sr.; Jared Croswell, Columbus Hartley, 5-10, 265, sr.; Mat French, Hebron Lakewood, 6-3, 315, sr.; Jake McLaughlin, Plain City Jonathan Alder, 6-2, 250, sr.; Hayden Thompson, London, 6-2, 270, sr.; Quarterback-Preston Eisnaugle, Plain City Jonathan Alder, 5-10, 165, so. Backs-Jared Limings, Marengo Highland, 6-0, 180, jr.; Sean Sullivan, Plain City Jonathan Alder, 5-10, 180, sr.; Andrew Sayer, Johnstown Monroe, 5-11, 185, jr. Kicker-Ben Hawk, Columbus Hartley, 5-10, 165, sr.

Defense

Linemen-Hunter Alley, Johnstown Monroe, 6-4, 210, jr.; Vince Carraker, Columbus Hartley, 5-10, 290, sr.; Grant Dozer, Carroll Bloom-Carroll, 6-0, 175, sr.; Zeke Thorpe, Plain City Jonathan Alder, 6-0, 230, sr. Linebackers-Keaton Baldwin, Amanda-Clearcreek, 5-11, 185, jr.; Daulton Brown, Heath, 5-8, 220, jr.; Nate Brown, Johnstown Monroe, 6-0, 200, sr.; Andrew Hoffman, London, 6-0, 185, sr. Backs-Bryan Blacka, Plain City Jonathan Alder, 5-11, 165, so.; Gunnar Carpenter, Newark Licking Valley, 5-9, 140, so.; Richie Carey, Johnstown Monroe, 6-2, 190, sr.; Andrew Stillwell, Marengo Highland, 5-10, 185, sr.

Special mention

Bailey Cole, Caledonia River Valley; Christian Hipp, Plain City Jonathan Alder; Avery Hogue, Heath; Tyler Karr, Heath; Clay Psurny, Johnstown Monroe; Jake Ruby, Columbus Hartley; Austin Sorg, Carroll Bloom-Carroll; Brylan Taylor, Newark Licking Valley; Orpheus Twymon, East; Ross Wirthman, Columbus Hartley; Brock Wooten, Caledonia River Valley.

Honorable mention

Austyn Albanese, Marengo Highland; Trent Coe, Johnstown Monroe; David Corbi, Johnstown Monroe; Andrew Davis, Hebron Lakewood; Austin Fooce, Plain City Jonathan Alder; Cole Glaub, Hebron Lakewood; Daniel Gowans, Plain City Jonathan Alder; Dylan Jude, Carroll Bloom-Carroll; Jax Harville, Caledonia River Valley; Bailey Hayden, Newark Licking Valley; Jaden Manley, Columbus Hartley; Nathan Rice, Hebron Lakewood; Jawan Smith, Columbus East; Kyle Yoho, Heath.

DIVISION V

First team

Offense

Ends-Jerome Buckner, Columbus Academy, 5-8, 155, so.; Nico Sansotta, Marion Pleasant, 6-4, 195, sr.; Reed Tucker, Worthington Christian, 6-0, 155, jr. Tight end-Jack Mills, Columbus Academy, 6-2, 190, sr. Linemen-Brandon Cox, Richwood North Union, 5-11, 275, sr.; Michael Mollohan, Mount Gilead, 6-4, 275, sr.; Josh Monroe, Richwood North Union. 6-2, 260, sr.; Garrett Robberts, Utica, 6-1, 245, sr.; Andy Wilson, London Madison Plains, 6-4, 275, sr. Quarterback-Joe Craycraft, Marion Pleasant, 6-3, 200, jr. Backs-Jonah Barnett, Mount Gilead, 5-10, 175, jr.; Braden Glasgow, Liberty Union, 6-0, 200, sr.; Nate Hammons, Richwood North Union, 6-3, 192, sr. Kicker-Sam Tuckerman, Columbus Academy, 6-1, 185, sr.

Defense

Linemen-Brett Bates, Columbus Academy, 6-3, 225, jr.; Jack Bitler, Baltimore Liberty Union, 6-3, 220, sr.; Zack Foster, Mount Gilead, 5-10, 180, sr.; Mitchell Marston, Utica, 6-5, 200, sr. Linebackers-Roman Bellisari, Columbus Academy, 6-1, 190, jr.; Corbin Bunsold, Richwood North Union, 5-10, 180, sr.; Jake Dempsey, Baltimore Liberty Union, 5-7, 178, jr.; Lee Griffin, London Madison Plains, 5-10, 195, sr. Backs-Deondre Cook, Mount Gilead, 5-8, 155, sr.; Daniel Hatfield, Johnstown Northridge, 6-3, 170, jr.; Peyton Snow, Utica, 5-10, 160, sr.; John Vallery, London Madison Plains, 6-0, 155, sr. Punter-Wyatt Pertuset, Richwood North Union, 6-0, 195, sr.

Offensive player of the year-Jerome Buckner, Columbus Academy

Defensive player of the year-Deondre Cook, Mount Gilead

Coach of the year-Nick Hajjar, Richwood North Union

Special mention

Tyler Bland, Mount Gilead; Ross Buscemi, London Madison Plains; Chris Coil, London Madison Plains; Justin Eisel, Worthington Christian; Logan Garee, Johnstown Northridge; Luke Krawczyk, Richwood North Union; Gage Linkous, Johnstown Northridge; Herman Moultrie, Columbus Academy; Emerson Patrick, Worthington Christian; Pierce Piazza, Utica; Brad Robbins, Worthington Christian; Mark Shoemaker, Worthington Christian; Adam Taylor, Baltimore Liberty Union; Jake Vallery, London Madison Plains.

(Note: Due to a low number of teams in the division, a second team was not selected.)

DIVISION VI

First team

Offense

Ends-Sterling Armstrong, Centerburg, 6-2, 180, jr.; Jack Iannarino, Milford Center Fairbanks, 5-10, 175, jr.; Devin Pearl, Cardington Lincoln, 6-3, 170, jr. Linemen-Nick Cavinee, Newark Catholic, 6-7, 250, sr.; Michael Cockrell, Fredericktown, 5-10, 180, sr.; Dylan David, Howard East Knox, 6-3, 270, sr.; Marcus Stone, Columbus Ready, 6-0, 240, sr.; Luke Treasure, Grandview Heights, 6-2, 220, sr. Quarterback-Andre Readey, Grandview Heights, 6-1, 180, sr. Backs-Devin Dukes, Columbus Ready, 5-10, 215, so.; Brenden Reed, Fredericktown, 5-8, 180, sr.; Jacob Rings, Centerburg, 5-11, 170, jr. Kicker-Benton Bair, Grandview Heights, 5-10, 175, sr.

Defense

Linemen-Kyle Hogan, Centerburg. 6-1, 185, sr.; James Lachey, Grandview Heights, 6-4, 215, so.; Brian Singleton, Fredericktown, 5-11, 185, sr.; Ethan Stambaugh, Cardington Lincoln, 6-1, 275, so. Linebackers-Trevor Ferguson, West Jefferson, 6-0, 225, sr.; Rhodes Jump, Grandview Heights, 5-10, 210, sr.; Wes Jurden, Newark Catholic, 5-11, 191, sr.; Trey Williams, Cardington Lincoln, 6-2, 225, sr. Backs-Jacob DeRoads, Milford Center Fairbanks, 5-11, 180 sr.; Hanson Holter, Sugar Grove Berne Union, 6-2, 175, sr.; Jud Lewis, Newark Catholic, 5-11, 150, sr.; Kirk Manns, Fredericktown, 6-2, 185, sr. Punter-Dominic Lombardi, Columbus Ready, 6-0, 175, sr.

Offensive player of the year: Devin Dukes, Columbus Ready

Defensive player of the year: Rhodes Jump, Grandview Heights

Coach of the year: Bill Franks, Newark Catholic

Second team

Offense

Ends-Tanner Lake, Newark Catholic, 6-1, 151, jr.; Connor Powell, West Jefferson, 6-1, 185, sr.; Nathan Romine, Sugar Grove Berne Union, 6-4, 160, jr. Linemen-Ross Gibson, Milford Center Fairbanks, 6-4, 260, sr.; Nathan Grandstaff, Centerburg, 6-1, 260, sr.; Trevor LeMaster, Centerburg, 5-9, 230, sr.; Miles Pozderac, Fredericktown, 6-3, 215, sr.; Brandon Spaulding, Grandview Heights, 6-1, 235, so. Quarterback-Luke McCarrell, Cardington Lincoln, 6-0, 170, jr. Backs-Earl Braithwaite, West Jefferson, 6-0, 205, sr.; Demetrius Johnson, Galion Northmor, 5-9, 160, so. Kicker-Heath McCarthy, Newark Catholic, 5-10, 146, sr.

Defense

Linemen-Blake Bramer, Centerburg, 6-5, 230, sr.; Brock Shade, Cardington Lincoln, 6-0, 180, sr.; Nate McNabb, Newark Catholic, 5-11, 216, sr.; Jacob Walker, Galion Northmor, 5-9, 190, sr. Linebackers-Cole Buchanan, Newark Catholic, 6-0, 171, sr.; Michael Collins, Centerburg, 5-11, 175, jr.; Frank Keller, Galion Northmor, 6-3, 185, sr.; Tyson Sloan, Milford Center Fairbanks, 6-1, 200, sr. Backs-Zach Hill, Howard East Knox, 5-10, 175, sr.; Chris Schmitt, Centerburg, 6-0, 170, sr.; Tristin Siemer, Columbus Ready, 5-10, 175, so.; Jack Wollenburg, Newark Catholic, 6-2, 170, sr. Punter-Dustin Palms, Fredericktown, 6-0, 185, sr.

Special mention

Austin Geiger, Fredericktown; Gunnar Gregory, Centerburg; Nolan Jurden, Newark Catholic; Kyle Krownapple, Howard East Knox; Braxton McQueen, Fredericktown; Braxton Mead, Centerburg; Zach Murdock, Marion Elgin; Anthony Puluso, Centerburg; Dillon Smith, Fredericktown; Thomas Stanley, Grandview Heights; Kyle Warner, Milford Center Fairbanks.

Honorable mention

Glenn Cheney, Grandview Heights; Chaz Dickerson, Sugar Grove Berne Union; Jake Farley, Galion Northmor; Kris Goodman, Newark Catholic; Hunter Holland, Grandview Heights; Daniel Kill, Cardington; Ryan King, Howard East Knox; Marshall McKinley, Fredericktown; Braden Morey, Fredericktown; Drake Pence, Howard East Knox; Bishop Reese, Sugar Grove Berne Union; Connor Sheehan, Newark Catholic.

DIVISION VII

First team

Offense

Ends-Kenton Mickley, Danville, 6-1, 201, sr.; Mike Seeger, Millersport, 6-0, 150, sr.; Deonte Wade, Columbus Africentric, 6-0, 158, fr. Linemen-Austin Coleman, Lancaster Fairfield Christian Academy, 5-10, 200, sr.; Nathan Sandusky, Millersport, 5-11, 220, so; Gaven Wears, Danville, 6-2, 205, sr.; Quinton Woodson-Levey, Canal Winchester Harvest Prep, 5-11, 240, jr. Quarterback-Ridge Durbin, Danville, 6-3, 240, sr. Backs-Danield Bangura, Canal Winchester Harvest Prep, 5-9, 170, so.; Hayden Muckensturm, Lancaster Fisher Catholic, 5-8, 165, sr.; Tavian Sim, Grove City Christian, 5-6, 160, sr.

Defense

Linemen-Jacob Burley, Lancaster Fisher Catholic, 6-4, 285, sr.; Gunor Doretich, Danville, 5-9, 216, sr.; Isaiah Mullens, Canal Winchester Harvest Prep, 6-6, 230, so.; Jordan Wilson, Danville, 6-2, 232, sr. Linebackers-Hunter Hawkins, Danville, 6-0, 203, sr.; Josh Heeter, Lancaster Fairfield Christian Academy, 6-0, 190, sr.; Alex Melfe, Columbus Crusaders, 6-3, 230, jr.; Melvyn Thomas, Canal Winchester Harvest Prep, 6-0, 200, sr. Backs-Jared Faulkner, Lancaster Fisher Catholic, 6-3, 170; Cal Honabarger, Danville, 6-3, 175, sr.; Curtis Jones, Canal Winchester Harvest Prep, 5-9, 170, sr.; Tyler Potts, Columbus Africentric, 6-1, 155, so. Punter-Duvan Bautista, Morral Ridgedale, 6-0, 150, sr.

Offensive player of the year: Ridge Durbin, Danville

Defensive player of the year: Jacob Burley, Lancaster Fisher Catholic

Coach of the year: Ed Honabarger, Danville

Special mention

Jaron Anderson, Africentric; Rob Anderson, Columbus Reigning Sports Academy; Sebastian Bateman, Millersport; Nehemiah Bowie, Columbus Crusaders; Hunter Boyd, Morral Ridgedale; Isaac Butts, Millersport; Jayy Davis, Columbus Reigning Sports Academy; Derek Elliott, Danville; Marcus Goins, Canal Winchester Harvest Prep; Brady Holt, Grove City Christian; Brandon Holt, Danville; Nijal Jackson, Canal Winchester Harvest Prep; Cory Jude, Millersport; Bobby Leeper, Lancaster Fairfield Christian Academy; Colt Lyon, Danville; Tremaine Manns, Columbus Africentric; Jarrod Martin, Columbus Africentric; Allen McCall, Lancaster Fisher Catholic; Anthony McClain, Danville; Nico Moxley, Lancaster Fairfield Christian Academy; Caleb Newkirk, Grove City Christian; Tabarius Parker, Columbus Reigning Sports Academy; Kalib Patterson, Morral Ridgedale; Kayin Perkins, Columbus Africentric; Beau Thorne, Millersport; Tyler Wren, Morral Ridgedale; Trevor Wren, Morral Ridgedale.

(Note: Due to a low number of teams, a second team was not selected.)

Copyright 2015 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Please follow and like us:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

one × five =